به نقل از سايتهاى خبرى
تسليت به خانواده همکاران

متاسفانه با خبر شدیم اینبار حادثه ای هولناک در فولاد یزد باعث مرگ 18 کارگر شده است و دهها کارگر دیگر بشدت مجروح و هم اکنون در بیمارستان بسر میبرند. ما شورای مجامع عمومی فازهای دهگانه در عسلویه مراتب تسلیت و همدردی خود را با خانواده های همکاران و همسرنوشتها در فولاد یزد ابراز میداریم. همکاران ما و خانواده هايشان قربانى بى مسئوليتى و سود جوئى کارفرماها شدند.

در چند ماهه اخیر دهها کارگر دیگر جان خود را در محیط ناامن کار از دست دادند. از مرگ 13 کارگر در جریان غرق شدن شناور کوشا مدت زیادی نمیگذرد. تنها چند روز بعد از این حادثه در فاز یک کارگر دیگری در یکی از چاهها دچار خفگی شد و جان باخت. کارگری در فاز 15 دچار حادثه میشود. محیط کارمان  تبدیل به قتلگاه شده است. اعتراضات کارگران به نا امن بودن محیط کار و حوادث اخیر باعث شده است رسانه ها گزارشات و آماری از قربانیان حوادث کار بدهند. مهر ماه سال گذشته تعداد کل فوت ‌شدگان حوادث کار در کشور یک‌هزار و 290 نفر بوده که یک ‌هزار و 271 نفر آنان مرد و 19 نفر زن بودند. در ادامه این گزارش آمده است در 6 ماه اول سال جاری از کل افراد فوت ‌شده در حوادث کار نیمه اول امسال 770 نفر مرد و مابقی زن هستند که استانهای تهران و اصفهان به ترتیب با 107 و 101 نفر فوتی در رتبه‌های اول و دوم مرگهای ناشی از حوادث کار قرار دارد. در آذربایجان شرقی در نیمه اول سال جاری 65 کارگر جان خود را از دست دادند. باید گفت آمار جان باختن دهها کارگر دیگر تنها در یکی دو ماه اخیر هنوز اضافه نشده است. مرکز پزشکی قانونی  رسما 18 درصد افزایش مرگ در محیط کار را اعلام کرده است.

قربانیان حوادث کار در فارس 41 درصد افزایش یافت است. تعداد قربانیان حوادث کار استان فارس در نیمه اول امسال 41.5 درصد افزایش یافت.  به گزارش خبرگزاری مهر، اداره کل پزشکی قانونی استان فارس در این خصوص اعلام کرد که تعداد قربانیان حوادث کار استان فارس در نیمه اول امسال 41.5 درصد افزایش یافت یعنی از رقم 41 نفر مدت مشابه سال قبل ‌به 58 نفر رسید. کل فوتیهای حوادث کار شش ماهه نخست امسال مرد بودند در حالیکه در نیمه اول سال گذشته 40 مرد و یک زن قربانی حوادث کار شدند. قربانیان حوادث کار استان فارس در سال گذشته 109 نفر شامل 108 مرد و یک زن بوده اند. اینها تنها آمار کارگرانی هست که رسمی هستند و یا در شهرهای بزرگ و مراکز صنعتی جان باختند. در طول سال جاری دهها کارگر ساختمانی حفاری و آجرپزی در حین کار جان باختند که اسامی آنها جزو این آمار نیست. آمار و ارقام واقعی نیستند. اما با این حال همین آمار هم وحشتناک است .

ما شورای کارگران فازهای دهگانه به همکاران خود در سایر مراکز صنعتی اعلام میکنیم که باید برای ناامنی محیط کار چاره ای بجوئیم تا با مرگ هر کارگر خانواده ای نابود نشود. همکاران عزیز در اولین فرصت مجامع عمومی خود را برگزار و شوراهای واقعی خودتان را ایجاد کنید . براى اينکه محيط کار ايمن باشد لازم است سيستم ايمنى کار استاندارد شود و نمايندگان کارگران مرتبا بر امنيت محيط کار نظارت داشته باشند.