گرامیداشت رفقای جانباخته گردان شوان در هلند
این رفقا برای آزادی، برابری و کمونیسم مبارزه می کردند !

روز جمعه 18 مارس مراسمی در گرامیداشت رفقای جانباخته گردان شوان در جنگ نابرابر با رژیم اسلامی و جانباختگان فاجعه حلبچه در 1366 بدعوت حزب اتحاد کمونیسم کارگری و نسرین رمضانعلی، عضو دفتر سیاسی حزب و بازمانده گردان شوان و شاهد عینی فاجعه حلبچه، در شهر آمستردام برگزار شد.
 
مراسم با خوش آمدگویی جمال ارژنگ دبیر تشکیلات هلند و مجید پستانچی، عضو کمیته مرکزی حزب به حضار آغاز شد. جمال ارژنگ صحبت کوتاهی در مورد خانه های حزبی در شهر آمستردام که هم اکنون ماهی یکبار برگزار می شود و دعوت عموم به شرکت در این جلسات ارائه کرد. سپس مجید پستانچی از آذر ماجدی دعوت کرد که مختصری در مورد نقش کمونیسم کارگری در مبارزه نظامی در کردستان صحبت کند .

آذر ماجدی نیز به حضار خوش آمد گفت و از آنها برای شرکت در گرامیداشت این رفقای کمونیست تشکر کرد. او به این مساله اشاره کرد که رفقای جانباخته گردان شوان کمونیست بودند و برای آزادی، برابری و حکومت کارگری و سوسیالیسم مبارزه می کردند. او گفت که این رفقا به جنبش ما تعلق دارند و ما نباید اجازه دهیم که جریانات ناسیونالیست کرد و جریانات مختلف باند سیاهی قومپرست از مبارزه این رفقای مبارز به نفع اهداف سیاه و ضد انسانی خود سوء استفاده کنند. ما به این رفقا این دین را داریم که از سابقه آنها و آرمانهای آنها دفاع کنیم. آذر ماجدی در ادامه همچنین به نقش منصور حکمت در نقد جنبش نظامی ناسیونالیستی و تعیین استراتژی کمونیستی مبارزه نظامی سخن گفت .

سپس آذر ماجدی در معرفی نسرین رمضانعلی چنین گفت: نسرین رمضانعلی یک کمونیست برجسته و یک مبارز انقلابی است. سرنوشت نسرین انسان را بیاد اسطوره های تاریخی مبارزاتی می اندازد. وی در ادامه گفت که یکبار برای توصیف و معرفی نسرین به یکی از فعالین حقوق زن فرانسوی در یک کنفرانس بین المللی گفته که "نسرین برای جنبش کمونیستی همان جایگاهی را دارد که ژاندارک در تاریخ فرانسه دارا است ."

آنگاه نسرین رمضانعلی در پشت پودیوم قرار گرفت. حضور نسرین رمضانعلی با استقبال بسیار حضار روبرو شد. نسرین در سخنانی پر احساس از رفقای گردان شوان سخن گفت. یاد تک تک آنها را با گرمی و عاطفه ای عمیق گرامی داشت. از شب حادثه صحبت کرد. از همبستگی عمیقی که تا آخرین لحظه میان تک تک آنها وجود داشت. از کسانی که در آخرین لحظه حیات شعار "زنده باد سوسیالیسم" سر دادند. از انسان های جوان و بعضا نوجوانی که با شور و احساس بسیار خود را برای مقابله با رژیم اسلامی آماده می کردند و در عین حال امید به نجات را تا آخرین لحظات از دست نداده بودند. از خشونت وحشیانه سپاه رژیم و از شیادی و کثافت جریانات ناسیونالیست کرد کردستان عراق صحبت کرد. از فاجعه حلبچه و صحنه های دردناک سکوت و مرگ در این شهر صحبت کرد. نسرین رمضانعلی دو رژیم اسلامی و عراق را در این فاجعه دلخراش شدیدا محکوم کرد. نسرین با روشنی خاصی از نقشی که احزاب ناسیونالیست کردستان عراق در این فجایع ایفاء کردند صحبت کرد؛ از اینکه اینها چگونه پس از بمباران شیمایی حلبچه به خانه های مردم می رفتند و وسایل آنها را به غارت برده و در بازارهای مرزی بفروش می رساندند.
 
سخنان نسرین کلیه حضار را بشدت تحت تاثیر قرار داده بود. سالن در یک سکوت کامل فرو رفته بود و سخنان نسرین رمضانعلی را با درد و احساس می بلعید. شجاعت این زن کمونیست همه را به تحسین برانگیخته بود. نسرین بارها ضمن صحبت بسختی می کوشید تا بعضش را فرو خورد. این سخنان پر احساس توانست گوشه ای از این فاجعه دهشتناک تاریخ ایران و عراق و جنبش کمونیستی و ناسیونالیستی کرد را بشکلی زنده بازگو کند.
 
نسرین گفت که به این رفقا و به خانواده های آنها دین سنگینی احساس می کند تا از نام آنها و از آرمانهایشان دفاع کند. او بارها تاکید کرد و با حکایت مثال های زنده توضیح داد که این رفقا برای کمونیسم و سوسیالیسم مبارزه می کردند و نه برای فدرالیسم و خودمختاری یا کردایتی. سخنان نسرین رمضانعلی با استقبال گرم حضار روبرو شد .

در بخش پایانی یکی از شرکت کنندگان در جلسه بنام لیلا به عضویت حزب درآمد و آذر ماجدی به او یک نسخه از برنامه یک دنیای بهتر را تقدیم کرد. پرسش هایی طرح شد که توسط نسرین رمضانعلی به آنها پاسخ گفته شد. در پایان سیروان قادری، عضو دفتر سیاسی حزب نیز سخنانی را در گرامیداشت رفقای جانباخته مطرح کرد و گفت که ما در مقابل ناسیونالیسم خواهیم ایستاد.
 
پس از ختم جلسه، مجید پستانچی حضار را به شرکت در فعالیت های حزب و دفتر دفاع از حقوق پناهندگی حزب دعوت کرد. در این جلسه پس از فراخوان آذر ماجدی برای کمک مالی به حزب مبلغ 115 یورو کمک مالی جمع آوری شد. میز کتاب حزب که نشریات برای یک دنیای بهتر، جزوات حزبی و مجموعه آثار منصور حکمت را عرضه می کرد مورد استقبال حضار قرار گرفت. عکس هایی از این مراسم بر روی سایت حزب قابل مشاهده است و بزودی سخنرانی های این کنفرانس نیز بر روی سایت قابل دسترسی خواهد بود. مراسم گرامیداشتی برای رفقای گردان شوان روز 2 آوریل در شهر گوتنبرگ سوئد با شرکت نسرین رمضانعلی برگزار خواهد شد. تمام دوستداران این رفقا را به شرکت در این مراسم گرامیداشت دعوت می کنیم .

حزب اتحاد کمونیسم کارگری- تشکیلات هلند
22  مارس 2011