گفتگوى کامران پايدار با یکی از
کارگران مهر کام پارس ایران خودرو !

کامران پایدار: سرانجام پس از کلی بازی و عشوه مسخره، شورای فرمایشی عالی کار حکومت اسلامی سرمایه داران افزایش دستمزد کارگران را برای سال جدید 27 هزار تومان اعلام کرد. یعنی دستمزدها میشود 330 هزار تومان. آیا به نظر شما با 330 هزار تومان در این شرایط و اوضاع و احوال جامعه و با این تورم و گرانی میشود زندگی کرد؟ چطوری؟

کارگر مهر کام پارس: ببینید، زندگی که چه عرض کنم، فکر میکنم برای زنده ماندن هم کفایت نکند. با یک حساب دو دو تا چهار تا و سرانگشتی همه چیز روشن است. قبض گاز پایان ماه حداقل 50 هزار تومان، قبض برق 30 هزار تومان، قبض آب 30 هزار تومان. تازه اینها حداقل ترین مبلغهاست. بنزین لیتری 700 تومان، گوشت کیلویی 20 هزار تومان، برنج کیلویی 3 هزار و پانصد تومان، بنجل ترین میوه ها و تره بار کیلویی هزار تومان، کرایه تا کسی و اتوبوس چندین برابر، هزینه پزشکی فقط یک نسخه سرما خوردگی سا ده 30 تا 50 هزار تومان و... غیر از اینها قیمت همه نیازهای زندگی چندین برابر شده است. تازه بدتر از همه اینها اجاره یک آلونک یک اتاقی بدون هیچ امکاناتی در جنوب شهر و حاشیه های همین تهران با کلی پول پیش باید ماهی 200 تا 300 هزار تومان هم بپردازی ... و حالا اگه من بخواهم بگویم و شما گوش کنی ببین به کجا خواهد رسید. حالا من از شما میپرسم آیا حالا با این 330 هزار تومان زهرمار اصلا میشود زنده ماند؟ آیا آخوندها هم در ازای بیش از 12 ساعت کار ماهی 330 هزار تومان میگیرند؟ یا خانواده های ما کارگران از سر ناچاری باید با تن فروشی و کلیه فروشی و هزار مصیبت دیگر زنده بمانند. قضاوت با شما.

کامران پایدار: در همین شورای کذایی عالی کار حکومت یکی از کار چاق کنها و پادوهای سرمایه داران به نام یار احمدیان با گستاخی گفته است: محور اصلی تعيین دستمزد کارگران برای سال آینده صیانت از بنگاهها و کمک به اجرای طرح هدفمندی یارانه بوده است. این بابا خودش را نماینده کارگران میداند! اصلا این ادعایش برای چیست؟

کارگر مهر کام پارس: اشتباه نکنید٬ اولا این بابا نماینده ما کارگران نبوده و نیست. نماینده های ما تو زندانها زیر شکنجه اند. این بابا سرش تو آخور حکومت و پولدارها و سرمایه دارهاست. یا دیروز پاسدار و کمیته چی بوده و یا به طریقی از عوامل خود حکومت است. دوما دقت کنید این یارو حرف دلش را خیلی روشن و شفاف گفته است. دروغ که نگفته. میخواهند با کاهش دستمزد ما کارگران سود بیشتری به جیب صاحبان بنگاهها یعنی صاحبان کارخانه ها و سرمایه دارها سرازیر کنند. تازه چندان هم بیراه نگفته. با کاهش دستمزدها و تحمیل فقر و گرسنگی بیشتر به ما کارگرها و خانواده هایمان میخواهند طرح جنایتکارانه یارانه هایشان را هم که هدفش ایجاد فقر و محرومیت و گرسنگی بیشتر است را تکمیل کنند تا هم سود بیشتری سرمایه داران و حکومت به جیب بزنند و هم ما بیش از پیش مرعوب و تسلیمشان شویم. تا برایشان بیشتر و بهتر و ارزان تر کار کنیم .

کامران پایدار: بقول شما همین حضرات حکومتی در شورای عالی کار گفته اند مبلغ بن های کارگری هم از 20 هزار تومان 28 هزار تومان شده و بطور نقدی به حساب کارگران واریز میشود. یعنی 8 هزار تومان هم اضافه تر، اصلا مسئله بن و اضافه مبلغش یعنی چه؟

کارگر مهر کام پارس: یعنی چه؟ یعنی کلا ه برداری، یعنی کلاه شرعی برای دزدی و ملاخوری٬ یعنی بیشرفی و دروغگویی! چرا؟ تا برای شما بگویم: ظاهرا میگویند بن، راستش نه بنی در کار است و نه پولی در حساب کسی. مثلا در همین مهر کام پارس خودمان مسئولین فروشگاه تعاونی و باند کیانمهر (مدیر مهر کام پارس) بعضی وقتها در طول سال آن هم بخاطر مناسبتهای حکومتی از یوم اله 22 بهمن شان گرفته تا تولد زهرا و زینب و صغرا و کبری و... بنجل ترین و نامرغوب ترین و ارزان قیمت ترین گوشت منجمد و خوار و بار و هر آشغالی را که باد کرده و دم دستشان باشد به نام بن! به ما کارگران قالب میکنند. این بیشرفها با این کارشان، هم مراسم حکومتی و مذهبیشان را جشن میگیرند، هم سود میبرند و هم میخواهند سر ما را شیره بمالند تا ساکت باشیم.

کامران پایدار: سنوات چی؟ گفته اند سنوات مانند سابق روزی 200 تومان٬ ماهی 6 هزار تومان و آخر سال هم جمعا میشود 72 هزار تومان؟

کارگر مهر کام پارس: آفتابه لگن 7 دست شام و نهار هیچی! اصولا سنوات مبلغی است که بایستی در پایان سال محاسبه و به کارگران قراردادی پرداخت شود. اولا این مبلغ خیلی خیلی ناچیز و کم است. خودشان بریده اند و خودشان هم دوخته اند. البته همچین بیراه هم نرفته اند. اینها میخواهند به قول خودشان هم از جیب سرمایه دارها و پولدارها و کارفرماها صیانت و حمایت کنند و هم تصمیمشان در جهت سیاست حذف یارانه ها باشد. یعنی به زبانی ما محروم تر و بیچاره تر از این چیزی که امروز هستیم باشیم. دوما در حالت کلی در اکثر مواقع سنوات در پایان سال محاسبه و به کارگر جماعت پرداخت نمیشود. به بهانه اینکه میگویند بماند تا برایتان پس انداز شود! برای کدام روز من نمیدانم. ما که امروز و همین حالا گرسنه و محتاجیم. سوما "بماند تا پس انداز شود" و فلان و فلان همه دروغ شاخدار است. کارگری که همه حق و حقوقش را لگد کرده اند٬ قراردادی هست با قرارداد موقت و سفید امضا٬ از کارگر پای یک ورقه سفیدی امضا و اثر انگشت گرفته اند و... تازه تعدادی زیادی از کارگرها حتی در کارخانه و مراکز صنعتی دیگر بطور روزمزد کار میکنند٬ مثلا در همین مهر کام خودمان کارگرانی داریم 10 تا 12 سال سابقه کار در این جهنم دارند و هنوز روز مزدی کار میکنند و
هنوز قراردادی هم نیستند. خوب حضرت نیاکان و کارفرما و هر جک و جانوری هر وقت دلش خواست کارگر را که هیچ ضمانت و امنیت شغلی هم نداره از کار اخراج میکنند. حالا بیا و بگو من چندین ساله سنوات نگرفته ام و ... میدانی با تو چکار میکنند؟ به ریشت میخندند. زیادی هم حرف بزنی به ضرب باطوم پاسدار و بسیجی و حراست و زندان و شکنجه خفه ات میکنند. این شد چی؟ این شد داستان سنواتی که سرمایه دارها و حکومت اسلامیشان به کارگران میپردازند یا میخواهند بپردازند .

کامران پایدار: غلام رضا عباسی یکی دیگه از جانورانی که در شورای عالی کار بوده گفته است: قرار است با چانه زنی شرکای اجتماعی کارگران در سال آینده با کمکهای دولت روبرو شوند. این یعنی چه؟ اصلا چانه زنی برای چه؟ چرا شفاف و سر راست دستمزد کارگر را پرداخت نمیکنند؟ چرا لقمه را چرخانده و برعکس به دهان میگذارند؟

کارگر مهر کام پارس: این یعنی بزک نمیر بهار میاد، این یعنی وعده سر خرمن، این یعنی دروغ و عوامفریبی، این یعنی شیادی و کلاه برداری! اگه من کارگر بخواهم یک قوطی کبریت، یک بسته بیسکویت یا هر چیزی بخرم٬ خودشان قیمتش را تعیین کرده اند و کمتر هم نمیشه. اعتراض هم کنم با پاسدار و پلیس و آجان دمار از روزگارمان در می آورند. آقا، حالا من که میخوام نیروی کار و عمر و جوانی خودمو برای لقمه نانی بفروشم چرا نباید قیمت کارم را تعیین کنم!؟ چرا باید نماینده فلان و بیسار سرمایه دار با فلان آخوند و پاسدارهای شیخ پشم الدين بنشینند و بر علیه ما و خانواده هایمان تصمیم بگیرند؟ تا به بهای فقر و محرومیت و بیچارگی ما خوب بخورند و خوب بچرند و فربه شوند. آیا این از قانون جنگل وحشیانه تر و بدتر نیست؟ میدانی، این آخوندها 32 ساله که دارند دروغ و جنایت و دزدی و آدمکشی را به ما تحمیل میکنند .

کامران پایدار: صادقی یکی دیگر از عوامل حکومتی در شورای عالی کار با نگرانی گفته است: تامین نشدن حداقل های معیشتی کارگران میتواند تبعات بدی داشته باشد. منظورش چیست؟

کارگر مهر کام پارس: دقیقا به خال زده است. این بابا نگران کارگر جماعت که نیست. همه نگرانی اینها برای آینده تاریک و سقوط حتمی حکومتشان است. این بابا خطر را در بیخ گوشش حس کرده. خودشان میدانند چقدر جنایت و دزدی کرده اند و چقدر آدم کشته اند و میدانند دیر نیست روزی که خشم و طغیان جامعه منفجر شود و حکومت فاسد و جنایتکارشان در محاصره اعتراضات و اعتصابات پر قدرت و حق طلبانه کارگری در زیر آوار خشم و نفرت همگانی یکبار برای همیشه مدفون شود.

کامران پایدار: از همه چیز گفتیم الا یک چیز، راه چاره چیست؟ سرمایه دارها و حکومتشان صبح تا شب به فکر دزدی و بخور بخور خودشانند. به فکر ما و خانواده هایمان که نیستند. چکار باید کرد؟

کارگر مهر کام پارس: قطعا حکومت و سرمایه دار و احمدی نژاد و خامنه ای و موسوی و کروبی و... همه اینها از یک جنس اند. همه اینها دزد و آدمکش و مفتخورند. صف و سرنوشت ما کارگران از همه این ارازل و انگلها جداست. ما پلیس و پاسدار و بسیجی هم نداریم٬ تفنگ هم نداریم٬ خواست ما یا حسین و میر حسین و شیخ کروبی و... هم نیست. ما نان و زندگی و رفا ه و حرمت و آزادی میخواهیم. ما انسانیم٬ برده که نیستیم .

کامران پایدار: حالا که صف ما کارگران از حکومت و موسوی و کروبی و پاسدار و سرمایه داران هم جداست٬ آیا اتحاد ما در شوراها و مجامع عمومی مستقل خودمان برای اعتراض و اعتصابات قدرتمند سراسری که بتواند حکومت را به زانو در آورد چقدر میتواند مهم و ضروری باشد؟

کارگر مهر کام پارس: ما کارگران برای رسیدن به حقوق و خواستهایمان هیچ ارگان و مرجعی نداریم، نه پلیس داریم نه پاسدار، نه بسیجی. اما با همه اینها کافیست فقط یک روز کار را بخوابانیم تا به التماس و تسلیم بیافتند. من فکر میکنم یکپارچگی و اتحاد ما در شوراها و مجمع های عمومی خودمان و برگزاری اعتصابات سراسری و هماهنگ ما میتواند کار این حکومت را یکسره کند. *