قاچاق سوخت در دریا و اخراج 150 کارگر
شرکت پرنده آبی بوشهر در خشکی
بابک زحمتکشان

خبر ساده است. 150 کارگر شرکت پرنده آبی در بوشهر از کار بیکار شدند. این خبر تازه نیست؛ درست دو ماه پیش خبری در سایتهای داخلی ایران آمد که از قاچاق صدها تن سوخت و کشف آن توسط نهادهای امنیتی نظام اسلامی خبر میداد. کشف سوخت قاچاق در نوع خود در استان بوشهر بی نظیر قلمداد شد و مانور زیادی از سوی خبرگزاریهای وابسته به حاکمیت روی آن داده شد. اما تنها چیزی که به آن پرداخته نشد، و یا اگر حرفی هم زده شد بعدا از روی صفحه خبرگزاریهای وابسته به حکومت ضد کارگر حذف گردید، خبر مربوط به اخراج 120 نفر از کارکنان شرکت پرنده آبی، شرکتی  خصوصی وابسته به آقازاده ها در 11 کیلومتری شمال شرقی بوشهر است.

شرکت پرنده آبی دست اندرکار تصفیه نفت و تبدیل آن به بنزین و ارسال آن از مبادی و اسکله های ناشناخته سپاه پاسداران و فروش آن در منطقه خلیج به شکل قاچاق است. این شرکت که نفت خام خود را از پالایشگاهی در دهوک یعنی کردستان عراق باز هم به صورت قاچاق وارد میکند، اخیرا در اثر اختلافات داخلی میان سران و مقامات استان بوشهر برای غارت بیشتر ثروت مردم فقیر این استان قضیه لو میرود و با آشکار شدن این مسئله آقایان با همکاری اداره کار بوشهر و رایزنی خانه کارگر استان برای سرپوش گذاشتن بر مسئله فوق اقدام به تعطیلی این شرکت و قربانی نمودن دهها کارگر به بهای فقر و بیکاری این آدمهای گرسنه نمودند.

به گفته پایگاه خبری خلیج فارس "یک مقام آگاه که خواست نامش در خبر ذکر نشود، گفت: یکی از بزرگترین قاچاقچیان سوخت کشور که به صورت شبکه ای اقدام به قاچاق 130 میلیون لیتر سوخت از کشور کرده بود، در پی صدور حکم جلب وی، از کشور فرار کرده است. ... این مقام آگاه افزود: این شبکه با 50 فروند شناور که برخی از آنها کشتی های خارجی و برخی داخلی بودند (با تغییر برخی مدارک)، میلیونها لیتر سوخت را از کشورمان به کشورهای حاشیه خلیج فارس قاچاق کرده است". 1

در این مملکت که خصوصی ترین روابط افراد عادی کنترل میشود چه کسی یا کسانی میتوانند پالایشگاه بزنند، اسکله داشته باشند، 50 فروند شناور و نفتکش داخلی و خارجی در اختیارشان باشد بجز بالاترین مقامات و باندهای مافیائی حکومتی؟ این "مقام آگاه" بیخود نیست که اسمش را نمیگوید چون میترسد همان شب سر به نیست شود! آنچه که جدا از قاچاق سوخت که امری بی سابقه در حاکمیت اسلامی نیست، این است که مثل همیشه برای پاک نمودن مسئله فساد روز افزونی که سرتاپای رژیم اسلامی را گرفته است، راه حل را اخراج کارگران میدانند. این کارگران در شرایطی اخراج میشوند که با اجرای طرح ضد کارگری "هدفمند نمودن یارانه ها" که بار آنرا باید کارگران بدوش بکشند، اخراج کارگران این شرکت و بیکار شدن آنان فقر روز افزونی را به آنها تحمیل میکند. این نمونه کوچک و مشتی از خروار نکبت اسلامی سرمایه داری است. آنهائی که هنوز دل به وعدهای دروغین و شیادانه مشتی سرمایه دار و آخوند بسته اند باید بدانند که این تجار تقوا پیشه دزد و قاچاقچی همه را همراه با خودشان در پروژه اقتصاد چاه جمکرانی به سقوط در ته این چاه سوق میدهند.

اخراج بیش 150 نفر از کارگران شرکت پرنده آبی بوشهر در حالی صورت میگیرد که هم خانه کارگر استان بوشهر به عنوان نهادی ضد کارگری و هم همکاری اداره کار استان بوشهر، نقش مستقیمی در اخراج کارگران شرکت پرنده آبی داشته اند. اخراج کارگران این شرکت در حالی صورت میگیرد که عاملان واقعی و پشت پرده قاچاق سوخت که فرماندار فعلی بوشهر سرهنگ پاسدار جعفر پور کبگانی، بخشی از افراد دخیل در نهادهای دولتی و امنیتی مانند سپاه و بسیج که دست اندکار دزدی و قاچاق و غارت به شکلهای مختلف از ثروت اجتماعی هستند، آزاد و رها به جنایات خود ادامه میدهند و کسی را یارای پرسش از آنان نیست. درست همینجاست که ضرورت وجود نهادهای مستقل برخاسته از کارگران احساس میشود. نهادهایی آزاد و مستقل که بتواند مدافع حقوق کارگران و زحمتکشان باشد .

1- سرشاخه پرونده جنجالی سوخت در بوشهر متواری شد
http://www.pgnews.ir/viewnews.aspx?id=24330