روز دهم اکتبر چه روزیست؟

 

روز دهم اکتبر چه روزیست؟


در پی افزایش حکم اعدام در کشورهای متعددی ( نظیرایران ، چین ، عراق ، عربستان ، آمریکا ....) اتحادیه اروپا در10 اکتبر 2003  قطعنامه ای را درنشستی جهت لغومجازات اعدام صادرکرد.


قطعنامه اولین نشست اتحادیه اروپا در باره روز جهانی بر علیه اعدام 10 اکتبر 2003
اتحادیه اروپا روز 10 اکتبر را سرآغازی برای مبارزه با اعدام به شکل بین المللی اعلام کرد. سیاستی را در پیش گرفته که بر این اساس اعدام را بعنوان پایمال کردن حق زندگی بشر دانسته و بنا بر این قدم بر حذف آن نهاده است. اتحادیه اروپا تلاشش براین است که اعدام را در تمام کشورهای جهان از لحاظ واقعی و حقوقی حذف کند، چه در صلح و چه در جنگ .
اتحادیه اروپا خواستار لغو کامل مجازات اعدام درکشورهایی که هنوزاعدام اجرا می شود، شده است و همچنان درکشوهایی که این حکم کماکان اجرا می شود اتحادیه اروپا از افراد زیر سن 18 سال که به اعدام محکوم میشوند، حمایت میکند.
درتاریخ 19 جون  2007 اتحادیه اروپا قطعنامه مصوب 10 اکتبر 2003 را به مرحله اجرا رساند با عنوان ؛ 10 اکتبر  اجرای  روز علیه اعدام .
اتحادیه اروپا اعلام می دارد که در89 کشوردنیا قانون اعدام لغوشده است.
در10 کشور دنیا تنها برای مجرمین درجنگ مجازات اعدام پیاده می شود.  30 کشور دردنیا اعدام درعمل لغو شده است. امامجازات اعدام همچنان در قانون اساسی انها وجود دارد اما در3 دهه اخیردراین کشورها  اجرا نمی شود. مجموعاً در 129 کشوردردنیا مجازات اعدام درقانون وعملاً حذف شده است.
بنا به گزارشات موثق درسال 2006 حدود 1591 نفر در25 کشور اعدام شده اند و حدود 3861  نفر در 55 کشور محکوم به اعدام هستند.
مشخصاً اتحادیه اروپا به اعضای خود اعلام کرده یکی ازشرایط باقی ماندن دراروپای متحد رعایت کردن این اصل است. 


۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) روز جهانی علیه مجازات اعدام است. در ۱۰ اکتبر ۲۰۰۷ سازمان عفو بین الملل، "ائتلاف جهانی علیه مجازات اعدام" و ان جی او ها، قطعنامه ای را به مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر "توقف اعدام در جهان" ارائه خواهند کرد. این اقدام تلاشی در جهت لغو مجازات اعدام در جهان است.
۱۰ اکتبر را به روز جهانی علیه رژیم ۱۰۰ هزار اعدام تبدیل کنیم!