ایران خودرو :شرکتهاى همگام و مهر کام پارس
جابجائی مدیران دزد، قطع و کاهش مزایای کارگران !

شرکت همگام
بنا به خبر دريافتى٬ بیش از 400 نفر از کارگران شرکت همگام ایران خودرو٬ بیش از دو ماه است که بعلت کار شکنی سرمایه داران و عوامل کارفرما برای دریافت بن های خوار و بار و شارژ کارتهای پارسیان خود با مشکل روبرو شده اند. بن ماهیانه خوار و بار را که پیش از این مبلغی بین 100 تا 120 هزار تومان بود به 50 هزار تومان٬ و همچنین شارژ کارتهای پارسیان کارگران را که ماهیانه مبلغ 100 هزار تومان بود به 50 هزار تومان کاهش داده اند. علاوه بر این٬ کار روزهای پنجشنبه را که در ازای آن به کارگران مبلغ اضافه کاری پرداخت میشد را تعطیل نمودند و میزان کار پنجشنبه ها را با افزایش شدت و ساعات کاری در دیگر روزهای هفته سرشکن نموده اند! طی روزهای گذشته نیز ظاهرا 3 تن از کارگران معترض را اخراج نموده اند.

حیدر منش مدیر همگام و چهره منفور ضد کارگری به همراه دیگر عوامل و همکارانش تنها جوابشان به کارگران گرسنه و معترض اينست: نداریم! بیشتر از این پولی نیست! هر کسى ناراضی است راه باز است! در بسیاری موارد کارگران٬ در صورت پافشاری٬ با تهدید به اخراج روبرو می شوند .

ساعت کار از 8 صبح تا 5 عصر و اضافه کاری اجباری بنا به نیاز و صلاحدید کارفرما تا پاسی از شب ادامه دارد. حتی در تعطیلات و روزهای جمعه در این مرکز شرایط کاری بسیار سنگین و طاقت فرسا بوده و اکثریت کارگران بعلت جابجایی بسته ها و محموله های سنگین به بیماری دیسک کمر و آرترز مبتلا شدند. کارگران در حالیکه با کمربندهای مخصوص کمردرد کمرهایشان را بسته اند مشغول به کارند. بسیاری از کارگران بر اثر جابجایی ورقه های سنگین آهن دچار بریدگیهای عمیق دست و پا و قطع تاندون شده اند. بسیاری از کارگران مصدوم به دلیل ترس از اخراج، بیماری و صدمه وارده به بدنشان٬ که ناشی از کار سنگین و طاقت فرساست٬ را از چشم کارفرما پنهان می دارند تا مبادا از کار اخراج شوند! همین چند وقت پیش کارگری که بعلت شکستگی پا 15 روز از استراحت پزشکی اش باقی مانده بود٬ در هراس از اخراج لنگ لنگان سر کار حاضر شده بود!  

شرکت همگام با بیش از 400 نفر کارگر قراردادی و سفید امضا و یکطرفه٬ با قراردادهای 3 تا 6 ماهه با پایه دستمزدهای 264 هزار تومانی٬ که از طریق شرکت انگل پیمانکاری ستاک استخدام شده اند٬ ازجمله بخشهای مهم ایران خودرو در زمینه توزیع انواع قطعات خودرو و ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی است. 300 نفر از کارگران در سه سوله از انبارهای شرکت واقع در جاده مخصوص کرج مشغول به کارند و بیش از 100 نفر دیگر از کارگران در دفاتر و نمایندگیهای تهران و کرج مستقر هستند .

مهر کام پارس
پس از چند ماه کشمکش و جدال بر سر دزدی 27 میلیارد تومانی و کسر بودجه 120 میلیارد تومانی٬ زرکش مدیر مهر کام پارس و همپالگیهای دزدش٬ سرانجام امروز دوشنبه 23/6/88 طی حکمی از جانب نجم الدین مدير ايران خودرو٬ زرکش از پست خود عزل و کیان مهر یکی دیگر از چهره های منفور ضد کارگری در ایران خودرو را به جایش گماردند. از امروز صبح کیا ن مهر در اکثر بخشهای مهر کام پارس حاضر شده و ظاهرا به بازدید پرداخت. اما نکته بسیار ارزشمند فقط یک چیز بود که امروز دهان به دهان در میان کارگران بدبین و متنفر از حکومت اسلامی سرمایه داران می گشت: "بدی رفت و بدتری آمد!"

حق با کارگران است. زرکش از عوامل  باند سابق منوچهر منطقی بود که حالا تاریخ مصرفش به سرآمده و کیان مهر از عوامل باند تازه نفس نجم الدین است که برای تلاشی و نابودی بیشتر کارگران و خانواده هایشان و تشدید استثمار روزافزون کمر بسته اند. اما تا آنجا که به کارگران مهر کام مربوط است٬ شرایط سنگین و پر خطر کار، ساعات طولانی کار، قراردادهای موقت و سفید امضا، شرکتهای پیمانکاری، دستمزدهای زیر خط فقر، اخراجهای پی در پی، عدم حق تشکل و اعتصاب٬ و هزار بدبختی دیگر٬ فقط و اکیدا ناشی از حاکمیت سرمایه داران و مهره های مزدور ریز و درشتشان از احمدی نژاد و منطقی گرفته تا زر کش و کیان مهرها است. در حال حاضر کارگران مهر کام٬ همچنانکه در اعتصاب هفته های پیش خود گفتند٬ خواهان دریافت فوری حق آکورد و رکورد سه ماه عقب افتاده خود که مبلغی بین 200 تا 250 هزار تومان است می باشند. کارگران مصرانه خواهان دریافت بن ها و کمک های غیر نقدی خود هستند که بعلت کارشکنی سرمایه داران و عواملشان چندین ماه است بلاتکلیف و پا در هوا مانده است. کارگران خواهان افزایش فوری و دریافت بموقع  دستمزدهایشان هستند. بی هیچ اما و اگری و بی هیچ بهانه ای!

کارگران ايران خودرو!
نجم الدين و زرکش و هر سرمايه دار مفتخور ديگر همراه با دولت شان٬ دشمنان قسم خورده طبقه ما هستند. آنها سر سوزنى براى خانواده هاى ما کارگران و فقر و گرسنگى مان اهميتى قائل نيستند. حق با شماست: "بدی رفت و بدتری آمد!" اما با تمام فقر و فلاکتى که به ما تحميل کرده اند٬ نميتوانند وحشت شان را از گسترش اعتراضات کارگرى پنهان کنند. هشدار مزدوران سرمايه در باره "خطر راه افتادن موج آبى" انعکاسى از قدرت کارگران است. آنها ميخواهند با فقر و نشان دادن دشنه هايشان طبقه ما را ساکت کنند و اين سياست قابل دوام نيست. کارگران ايران خودرو با اتکا به تجارب غنى شان ميتوانند در وضعيت سياسى کنونى و هرج و مرج درون حکومتى يک گام بزرگ بجلو بردارند.

شوراها و کميته هاى کارخانه را تشکيل دهيد! به مجمع عمومى٬ هر جا ممکن است چه در محل کار يا محل زندگى٬ متکى شويد! کارگران بخشهاى مختلف را هماهنگ کنيد و وارد اعتراض براى خواستهاى پايه اى و ديرينه تان شويد! چرا بايد اين همه پول براى دزدى کارفرماها و روسا و نيروى سرکوب مردم باشد اما براى پرداخت دستمزد و نان خشک کارگر نه؟ کدام منطق و عقل سليم اين را قبول ميکند؟ متحدانه عليه اين دزدان سرمايه دار و سرکوبگر اعتراض کنيد و حقوقتان را از حلقوم شان بيرون بکشيد! 

مرگ بر جمهوری اسلامی
آزادی٬ برابری٬ حکومت کارگری
زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب اتحاد کمونیسم کارگری
١۴ سپتامبر ٢٠٠٩ – ٢٣ شهريور ١٣٨٨