کارگران ایساکو؛
"یا اخراج، یا قرارداد با شرکت پیمانکاری!"

بنا به خبر دريافتى٬ در راستای فشار و تحمیل هرچه بیشتر فقر و بیحقوقی به زندگی کارگران، مسئولین شرکت ایساکو تصمیم گرفته اند بیش از پیش از تعهدات ناچیز و نیم بندی که در برابر کارگران دارند شانه خالی کنند. اخیرا در شرکت ایساکو به جمع کثیری از کارگران قراردادی٬ که هر یک سابقه ای بیش از ۵ سال دارند٬ اعلام شده که دیگر ایساکو با این کارگران قرارداد نخواهد بست و از این پس کارگران بایستی با یکی از شرکتهای دلال پیمانکاری بنام "همگام" قرارداد ببندند. کارفرما به کارگران اعلام کرده: یا اخراج یا قرارداد با شرکت پیمانکاری همگام! درچند روز اخیر با فشار و تهدید به اخراج ١۵نفر از کارگران یکی از مراکز توزیع قطعات خودرو واقع در جاده مخصوص کرج را مجبور به انعقاد قرارداد با شرکت پیمانکاری همگام نموده اند. ایساکو از جمله شرکتهای زیر مجموعه ایران خودرواست که صدها کارگر قراردادی تحت بدترین شرایط کاری در زمینه تهیه و توزیع لوازم خودرو در این مرکز مشغول به کارند. 

یکی ازاین کارگران معترض  گفت: هر یک از ما کارگران بالای ۵ سال سابقه کار داریم. تا قبل از این با خود ايساکو قرار داد یکساله می بستیم. پایه حقوقمان٢۵۶ هزار تومان بود و ماهیانه بخاطر کار سنگین و طاقت فرسا مبلغ ١۴٠هزارتومان  حق آکورد (کارانه) دریافت می کردیم. حالا شرکت همگام بعد از اخذ قرارداد سفید امضا به ما اعلام کرده پایه حقوق ٢١٩ هزار تومان است و حق آکورد نیز قطع میشود!؟ واین یعنی سقوط و فقر هرچه بیشتر ما کارگران و خانواده هایمان با این گرانی وحشتناک!

کار قراردادى و شيوع گسترده آن در تقابل با انعقاد قراردادهاى دسته جمعى٬ عاملى براى استثمار شديدتر کارگر است که ناامنى اقتصادى و اجتماعى پيامد فورى آن براى کارگر است. کار قراردادى بايد لغو شود. اين يک خواست طبقه کارگر ايران است. يک شرط تامين امنيت شغلى کارگران و گره نزدن موقعيت اقتصادى خانواده کارگرى با سود و زيان کارفرماها٬ تلاش براى انعقاد قراردادهاى دسته جمعى توسط نمانيدگان منتخب کارگران توسط مجامع عموم کارگرى است.

 

مرگ بر حکومت اسلامى سرمایه!
آزادی، برابری، حکومت کارگری!

حزب اتحاد کمونیسم کارگری
١۶ ژوئن ۲۰۰۸ – ۲٧ خرداد ۱۳۸۷