۱۶ آذر
صحنه اعتراضات وسیع دانشجویان و جوانان با رژیم
"خامنه ای بدونه به زودی سرنگونه"
"موسوی بهانه است٬ کل نظام نشانه است"
"زندانی سیاسی آزاد باید گردد"

 

۱۶ آذر امسال، همانگونه که انتظار میرفت، جامعه بشدت ملتهب بود. علیرغم تهدیدات سران رژیم، سپاه، جنتی در نماز جمعه، خامنه ای و سایر ارازل و اوباش که هر گونه تجمع اعتراضی را ممنوع اعلام کرده بودند، سراسر کشور صحنه با شکوهی از  تظاهرات ضد رژیم اسلامی و صحنه های زد و خورد و درگیری مردم با نیروهای سرکوب رژیم بود. مردم به التماس و درخواست های جناح مغضوب و سران سبز اسلامی نیز وقعی نگذاشتند. سران جنبش سبز اسلامی از دانشجویان خواسته بودند که در صحن دانشگاه ها تجمع کنند و از دادن شعارهای "ساختار  شنکنانه" خودداری نمایند. منتظری و نهضت آزادی و برخی دیگر از جریانات اصلاح طلب دولتی گفته بودند که نیروهای جناح حاکم در میان دانشجویان نفوذ میکنند و با دادن شعارهای تند قصد تحریک آنها را دارند. هیچیک از این نصایح ارتجاعی و تمهیدات موثر واقع نشد. در سراسر کشور در بسیاری از دانشگاه ها و خیابانها تجمعات اعتراضی رادیکال شکل گرفت، شعارهای ضد رژیم و بویژه ضد خامنه ای و بسیج و سپاه در همه جا شنیده میشد. در برخی شهرها بخصوص در تهران تظاهرات وسیعی در خیابان های مختلف انجام گرفت که به درگیری و زد و خورد با نیروهای سرکوب انجامید. نقش زنان و دختران جوان در پیشاپیش این تجمعات اعتراضی و در رهبری آنها بسیار چشمگیر بود. مردم، بویژه جوانان نشان دادند که برای به زیر کشیدن رژیم اسلامی به اعتراض بلند شده اند. خصلت رادیکال و میلیتانت اعتراضات۱۶ آذر از ۱۳ آبان نیز فراتر رفت. ثابت شد که هراس هر دو جناح رژیم از این روز کاملا موجه بوده است. مردم برای به زیر کشیدن این رژیم جنایتکار و برای آزادی، برابری و رفاه به میدان آمده اند و تا به این هدف نائل نیایند از پا نخواهند نشست. در اینجا خلاصه ای از اخبار این روز را تا آنجا که بدستمان رسیده منتشر میکنیم.

تهران
تظاهرات و در گیری ها از حوالی حدود ١١ صبح و بسیار زودتر از موعد اعلام شده آغاز شد. گزارشهای اولیه از حضور گسترده پلیس و نیروی انتظامی در حوالی دانشگاه تهران، خیابان انقلاب و میدان انقلاب حكایت دارد . جلوی دانشکده فنی شدیدا درگیری شده و نیروهای امنیتی گاز اشک آور پرتاب میکنند. در مقابل دانشکده فنی به شدت دانشجویان را میزنند. اوضاع در دانشگاه تهران بسیار خشن است. بسیجی ها شیشه ها را شکسته اند و با شیشه بریده به دانشجویان حمله میکنند. در خيابان های اطراف دانشگاه تهران مزدوران و ماموران سركوب ازترس شكل گيری تظاهرات و پيوستن مردم به دانشجويان تجمعات ۳۰ الی ۴۰ نفره را متفرق كرده و مردم را مورد ضرب و شتم قرار میدهند. ترس ماموران و مزدوران نظام از مردم و انعكاس اخبار تظاهرات به حدی است كه مانع نزديك شدن افراد موبايل به دست به دانشگاه میشوند و به سرعت افراد را توقيف و بازداشت ميكنند .اما طبق گزارش هایی ساعت ۴۲ : ۱۳ تعدادی از مردم هم زمان با شکسته شدن در به دانشگاه وارد شده‌اند. درخيابان ابوريحان و اطراف دانشگاه تهران صحنه جنگ است. جنگ بين مردم و جوانان آزاده ازيك سو ومزدوران و سركوبگران نظام ازسوی ديگر. مردم متفرق نمی شوند. هرجا كه حمله می كنند مردم دوباره به خيابانهای ديگر ميروند وحركات اعتراضی شان را ادامه ميدهند.

لباس شخصی ها در هجومی گسترده و با پشتیبانی نیروهای نظامی اقدام به متفرق کردن دانشجوهای معترض دانشگاه تهران کردند، سپس محوطه دانشگاه را قرق نمودند و در اقدامی نمایشی در محوطه مرکزی دانشگاه بسط نشستند . همچنین در خیابانهای اطراف دانشگاه درگیری های پراکنده گزارش شده است. رانندگان خودروها نیز با به صدا درآوردن بوق ماشین های خود همبستگی خویش را با دانشجویان و مردم معترض به نمایش گذاشتند . همچنین در ميدان انقلاب بيش از ۵۰ نفر دختر جوان و زن ميانسال و پسرهای جوان دستگير شدند. بسيجی ها با شلنگهايی كه درون آن ميله آهنی است، به پای مردم ميزنند وكسانی كه بعد از اين ضربه قادر به ترك صحنه نيستند را همراه خود ميبرند .يكی از اقدامات رژيم اينست كه در مقابل بيمارستانهای بزرگ تهران، گاردهای ويژه را با سگ مستقر كرده كه هركس به عنوان زخمی مراجعه ميكند، دستگير میكند .

شعارهایی که بعضا در دانشگاه های تهران، شریف و امیرکبیر و همچنین خیابان های اطراف این دانشگاه ها داده شده است:
پلیس ضد شورش، احمدی رو بشورش
خامنه ای قاتله، ولاتیش باطله
شکنجه، حمایت،  ننگ بر این ولایت
بسيجی دروغگو، كارت دانشجویی ات كو
غزه و لبنان کمن، رفتن سراغ یمن
شعار ملت ما، دین از سیاست جدا  
دانشجو بیدار است، از دیکتاتور بیزار است
موسوی بهانه است، کل نظام نشانه است
بترسید، بترسید، ما همه با هم هستیم
زندانی سیاسی آزاد باید گردد  
مرگ بر خامنه ای

بنا بر گزارش های واصله، از حوالی ظهر خیابان انقلاب از سمت كارگر بسته شده و اجازه تردد از غرب به سمت خیابان انقلاب به افراد داده نمیشود. همچنین برخی گزارشها از شلیك گاز اشك آور در تقاطع خیابان فلسطین و انقلاب حكایت دارد. در این تقاطع، واحد هنر دانشگاه آزاد قرار دارد كه گویا فاقد صحن است و احتمالا تجمع دانشجویان به خیابان كشیده شده است .

درخيابان سميه دانشجويان دستگير شده را در اتوبوسها سوار كرده اند. ماشين های آتش نشانی را برای ريختن آب به صحنه آوردند. اکثر شعارها علیه شخص خامنه ای است.

در میدان هفت تیر درگیری بین مردم و نیروی انتظامی و بسیجی بالا گرفت. -تعداد مردم در میدان امام حسین به شدت رو به افزایش است. هزاران نفر از مردم تهران حرکت اعتراضی گسترده خود را با شعار مرگ بر خامنه ای از تقاطع فخر رازی به سوی جمهوری آغاز کردند. این اعتراضات در حالی شروع شد که تعداد زیادی از نیروهای سرکوبگر آرایش گرفته و فضای سنگینی را حاکم کرده بودند ولی با شروع اعتراضات مردم نیروهای سرکوبگر رژیم از هم پاشیده شدند . در خیابان جمهوری حد فاصل حافظ و استامبول در گیری شدیدی میان مردم و نیروهای مزدور رخ داد. خیابان جمهوری یک محل مهم درگیری مردم با نیروهای سرکوب بود. نیروهای مزدور گاز اشک آور به داخل پاساژها پرتاب کردند. درگیری درمقابل پاساژ امجد از همه جا شدید تر بود و تمام پاساژها بعد از پرتاب گاز اشگ آور بسته شد. مردم شعارمیدادند: خامنه ای بدونه، به زودی سرنگونه؛ غزه و لبنان کمن، رفتن سراغ یمن؛ موسوی بهانس، کل نظام نشانس.

 

در تقاطع ابوریحان هزاران نفر از جوانان تظاهرات کردند. دختران جوان رهبری این تظاهرات و جنگ و گریزها را به عهده دارند. مردم و جوانان شعار میدادند: مرگ بر خامنه ای و خامنه ای قاتله ولایتش باطله. جنگ و گریز گسترده ای بین مردم و جوانان از یک طرف و نیروهای سرکوبگرجریان داشت. جوانان یکی از بسیجیان را که با موتور بسوی آنها حمله ور شده بود دستگیر کردند و بشدت گوشمالی دادند و موتور این فرد را به آتش کشیدند. در بخش های مختلف تهران دختران رهبری تظاهرات را به عهده دارند. بنابه گزارشات رسیده از ایران، دانشجویان مرکز آموزش سوره از این مرکز آموزشی خارج شدند و در خیابان آزادی درمقابل وزارت کار شروع به راه پیمائی کردند .

درگیری در دانشگاه خواجه نصیر واقع در سید خندان
تعدادی بسیجی که با پرچمهای حزب الله در دانشگاه خواجه نصیر درحال شعار دادن بودند توسط دانشجویان شجاع این دانشگاه به بیرون انداخته شدند. مردم در حال اضافه شدن به دانشجویان هستند.

ضمنا گزارش شده است که مجید  توکلی  دانشجوی دانشکده پلی تکنیک پس از سخنزانی در تجمع اعتراضی این دانشکده بازداشت شد.

مریوان

صبح امروز در محوطه دانشگاه پيام نور در مريوان تظاهرات اعتراضی به مناسبت ١۶ آذر انجام گرفت. دانشجویان از جمله شعار می دادند: دانشجو می ميرد ذلت نمی پذيرد؛ زندانی سياسی آزاد بايد گردد.

 

کرج

صبح امرو ساعت ۱۰ و نیم دانشجويان دانشگاه آزاد كرج دست به اعتراض زدند. این اعتراض  به مدت دو ساعت بطول انجامید. مزدوران حراست دانشگاه تلاش كردند كه تجمع را متفرق كنند، اما دانشجويان مقاومت کردند و به دادن شعارهای ضد حكومتی مبادرت کردند. حوالی ساعت یک بعد از ظهر دانشجويان دامنه تظاهرات را به بيرون از دانشگاه كشاندند.

قزوین
دانشجویان دانشگاه آزاد قزوین بار دیگر دانشگاه را به صحنه اعتراض علیه حکومت تبدیل کردند. علیرغم تدابیر شدید امنیتی که نیروهای سرکوب رژیم اسلامی برای جلوگیری از تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد قزوین تدارک دیده بود، دانشجویان همچون ۱۳ آبان دست به تجمع و راهپیمایی زدند. در این تجمع که حدود ۴ هزار نفر در آن شرکت داشتند دانشجویان با در دست داشتن تصاویر دو تن از دانشجویان جان باخته دانشگاه، امیر جوادی فر و اشکان سهرابی و سر دادن شعار هایی اعتراض و انزجار خود را از رژیم اسلامی اعلام کردند . از جمله شعارهای دانشجویان: تجاوز، خیانت، لعنت به این ولایت؛ خامنه ای قاتله، ولایتش باطله بود.

تبريز

در ورودی شهر تبريز نيروی انتظامی ايست بازرسی گذاشته است. دانشگاه سراسری تبريز حوالی ۹ صبح توسط مأموران لباس شخصی ونيروهای انتظامی تحت كنترل قرار گرفته بود و ازهمه كارت شناسايی دانشجويی طلب میشد. به كسانی كه كارت دانشجويی نداشتند اجازه ورود داده نمیشد. ماموران لباس شخصی بشدت همه را زير كنترل داشته واجازه عكس گرفتن به كسی نمی دادند. در  ضمن   گزارش  شده که نیروهای لباس شخصی ۴ نفر از دانشجویان را در محوطه دانشکده فنی دانشگاه     سراسری تبریز بازداشت کرده  اند که هنوز هویت  آنها معلوم نشده است.  

 

نجف آباد اصفهان

دانشجوبان دانشگاه نجف آباد با ممانعت مامورين روبروشده اند. ماموران سركوبگر از ورود هر فردی كه دانشجوی دانشگاه نباشد بشدت جلوگيری می كنند. در داخل دانشگاه نيز دوربين های زيادی برای کنترل دانشجویان و ایجاد جو خفقان و فضای رعب و وحشت نصب شده است. اما با اين حال دانشجويان میکوشند وارد دانشگاه شوند ومراسم روز دانشجو را برگزار نمايند .


شهر کرد

دانشجويان دانشگاه آزاد شهر كرد با عزم جزم نشان دادند كه تمام تمهيدات امنيتی و جو سركوب و وحشت نظام را به هيچ گرفته و با تمام قوا روز ١۶ آذر را گرامی داشتند. يكی از دانشجويان دانشگاه آزاد شهركرد در اين رابطه گفت: "همه بردهای(تابلو) دانشگاه آزاد پر از تراكت و شب نامه های كوبنده و انگيزاننده شده است. اينجا غوغاست. تا حالا سابقه نداشته اينجوری بشه. خيلی شلوغ شده است. من مطمئن هستم با اين شور و اشتياق ما پيروز ميشویم."  

کرمانشاه
در ادامه تجمعات اعتراضی روز دانشجو، دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه نیز جلوی درب ورودی این دانشگاه دست به تجمع زدند و به دادن شعار پرداختند. ظهر امروز شمار زیادی از دانشجویان دانشگاه رازی جلوی درب ورودی این دانشگاه تجمع کردند و شعار "مرگ بر دیکتاتور" و "زندانی سیاسی ازاد باید گردد" را سر دادند. طبق اخبار، تعداد نیروهای سرکوب در دانشگاه رازی بسیار زیاد بوده و به همین دلیل تجمع دانشجویان کمی دیرتر آغاز شده است. اما از حدود یک بعد از ظهر تعداد دانشجویان بسرعت افزایش می یافته است.
اراک
دانشجويان به مناسبت ١۶ آذر دست به یک تجمع اعتراضی زدند. در يكی از دانشگاههای اراك دانشجويان خشمگين عكس احمدی نژاد را آتش زدند و بچه های كلاس انگليسی در حضور يكی ازسران حزب اللهی شعار مرگ بر ديكتاتور دادند. نيروی حراست و انتظامی در همه جای دانشگاه حضور دارند. اما دانشجويان همچنان به اعتراضات خود ادامه ميدهند .
همدان
طبق خبر دريافتی، در پی حمله نيروهای لباس شخصی و بسيجی به تجمع دانشجويان معترض دانشگاه بوعلی سينا، تنی چند از دانشجويان زخمی شدند. گزارش‌ها حکايت از درگيری در ساختمان دانشکده علوم اين دانشگاه دارد .قابل ذکر است نيروهای لباس شخصی يکی از دانشجويان را از طبقه بالا به محوطه هشتی علوم دانشگاه پرت کرده‌اند که در پی خونريزی و زخمی شدن، اين دانشجو به بيمارستان منتقل شده است. هنوز از هويت اين دانشجو گزارشی منتشر نشده‌است .
سنندج
ساعت ۳ و نیم بعد از ظهر ساختمان دانشگاه آزاد توسط عوامل ناشناس بسیج  وحراست دانشگاه به آتش کشیده شد.

مرگ بر جمهوری اسلامی
آزادی، برابری، حکومت کارگری
زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب اتحاد کمونیسم کارگری
۱۶ آذر ۱۳۸۸