کارگران سد ژاوه
۴ ماه حقوق معوق

بنا به خبر دريافتى٬ حدود ۵٠٠ کارگر سد ژاوه ۴ ماه است که حقوق هايشان را دريافت نکرده اند. اين سد در ٣٠ کيلومترى سنندج واقع است و پروژه هاى سد سازى را بعهده دارد.

يکى از کارگران ميگفت وضعيت فلاکتبار اقتصادى زندگى خصوصى ما را هم نابود کرده است. کارگران اين شرکت همه جزو کارگران کم تجربه و ساختمانى هستند و بسيارى از ترس بیکار شدن ناچارند شرايط سخت کارفرما را تحمل کنند. کارفرما از اين اوضاع سو استفاده و تلاش ميکند تعدادى از کارگران را عليه ديگر کارگران بکار گيرد. فقر درد سختى است٬ خيلى سخت است وقتی خواهر و برادر کوچکتر پول میخواهد و تو نداری بهش بدى٬ خرد کننده است. اين کارگر اشاره ميکرد که حقوق هاى ۴٠٠ هزارتومانى که با کلى اضافه کار به اين حد ميرسد٬ جوابگو نيست. فکر ميکنيد چرا تن فروشى ميان خانواده کارگرى زياد شده است؟ دليلش در اساس فقر و ندارى است و دليل ديگر اينست که کارگر دير وقت از کار مى آيد و صبح زود ميرود و حتى همسر و بچه هايش را نميبيند.

 

تعطيل کارگاه ماشين سازى
بالا کشيدن حقوق ٣ ماه کارگران

بنا به خبر دريافتى٬ کارگاه ماشین سازی واقع در شهرک صنعتی برازان سنندج حدود سه ماه است که تعطيل و ٢٠ کارگر اين کارگاه دسته جمعى بيکار و اخراج شده اند. این کارگاه که به سرپرستی علی عباسی و مشارکت بانک صادرات فعاليت ميکرد٬ حدود سه ماه پیش بدلايل نامعلومى تعطيل شده و نه فقط همه کارگران آن بيکار شدند بلکه دستمزد سه ماهه کارگران را بالا کشيده اند. در حال حاضر حدود نيمى از کارگران بیمه بیکاری دريافت ميکنند٬ تعدادى دنبال کار سرگردان اند و تعدادى هم گرسنه و بيکار. تلاش تاکنونى کارگران براى نقد کردن دستمزدهايشان بى نتيجه بوده است.

يکى از کارگران ميگفت: على عباسى حقوق هاى ما را دير به دير پرداخت ميکرد و همواره بهانه براى عدم پرداخت حقوقها سرهم ميکرد. اين در حالى بود که خودش بهترین ماشین زير پايش بود٬ خوشگذارنى اش مشهور بود اما حقوق ما کارگران را پرداخت نميکرد. بعدا به بهانه اینکه از بانک وام گرفته و مجبور شده برای تهيه سود وام کارگاه رو جمع کند٬ همه مارا اخراج کرد و در حال حاضر خودش بى سر و صدا مشغول کارهاى ديگر است. اما ما کارگران در اين وسط بیکار و بی پول دربدريم و شرمنده خانواده هايمان شديم.

 

کارگران شرکت پایدار پی مانا
دستمزدهای شهریور معوق !

بنا به خبر دريافتى٬ هم اکنون با گذشت 8 روز از پایان ماه هنوز خبری از پرداخت دستمزدهای بیش از 30 نفر از کارگران شرکت ساختمانی پایدار پی مانا نیست. 8 روز است که کارگران مداوم و بطور مکرر با مراجعه به کارفرما دستمزدهایشان را میخواهند اما هر روز با جواب سر بالا و وعده های نامربوط و دروغ کارفرما روبرو میشوند. کارفرما به کارگران گفته است: ما در پروژه های بزرگی برای ادارات و مراکز حکومتی کار کرده ایم٬ پولهایمان را نمیدهند و با این شرایط من هم قادر به پرداخت دستمزدهای شما نیستم. ما فقط میتوانیم به تعداد کمی از شما کارگران که واقعا گرفتارند مساعده و اللحساب 50 هزار تومانی بدهیم .

سرمایه داران و حکومت اسلامی در تبانی و زد و بند با هم، با اختلاس و دزدی و با سو استفاده از نیروی ارزان کار کارگران پروژه های ساختمانی بزرگی را سنبل و ماست مالی کرده اند. با تحمیل بیحقوقی مطلق و استثمار وحشیانه به کارگران و با توسل به هر ترفند جنایت آلودی پولهای میلیاردی را که ثمره خون و زندگی کارگران و خانواده هایشان است را در جیبهای گشاد و حسابهای بانکیشان تلنبار کرده اند. حالا هم سرمایه داران و حکومت اسلامی هر يک با بیشرمی کارگران سرگردان را با جیبهای خالیشان به طرف مقابل و به دنبال نخود سیاه حواله میدهند.

شرکت ساختمانی (گود برداری و ایمن سازی) پایدار پی مانا با بیش از 30 نفر کارگر قراردادی، با قراردادهای یکساله و دستمزدهای 300 هزار تومانی که بموقع هم پرداخت نمیشود و ساعت کاری از اول صبح تا شب و کار اجباری در همه ایام تعطیل مجری گود برداری و ایمن سازی انواع پروژه های بزرگ ساختمانی در سطح شهر تهران است . پروژه فعلی در میدان شوش و دفتر مرکزی شرکت در خیابان گاندی تهران واقع است .

 

مرگ بر جمهورى اسلامى!
آزادى٬ برابرى٬ حکومت کارگرى!
زنده باد جمهورى سوسياليستى!

حزب اتحاد کمونيسم کارگرى
٨ مهر ١۳۹۰ - ٣٠ سپتامبر ۲۰١١