مرگ دلخراش یک پناهنده در شهر کایسری ترکیه
فرخ محمدی بر اثر عدم امکان درمان ، جان سپرد


رونوشت به : سازمانهای مدافع حقوق بشر در ترکیه و دیگر کشورها
به نابر خبردریافتی به دفتر پناهندگی حزب اتحاد کمونیسم کارگری، دیروز چهارشنبه برابر با هفتم ماه آوریل 2010 ، یک پناهنده سیاسی کرد ایرانی در بیمارستان شهر کایسری ترکیه بر اثر بیماری سرطان خون درگذشت. فرخ محمدی به همراه همسر و دو فرزندش ، در حدود سه سال پیش به ترکیه پناهنده شده بودند و درخواست پناهندگیشان را به سازمان ملل متحد ، ارائه داده اند ، این درخواست با سهل انگاری مطلق سازمان ملل مواجه شده و پرونده ایشان بسته اعلام میشود، در این مدت و درشرایط نامناسب و غیر انسانی زندگی در ترکیه ، ایشان متوجه میشوند که به بیماری سرطان خون مبتلا شده اند ، سازمان ملل متحد به سادگی از کنار این مسئله هم میگزد و با وجود نیاز شدید فرخ به معالجه فوری ، هیچ تلاشی برای انتقال این پناهجو به کشور ثالث انجام نمیگیرد و حتی مداوای ایشان در ترکیه هم به گونه ای ناکافی و سطحی انجام میگیرد. متاسفانه ، فرخ محمدی ، در میان غم و اندوه خانواده و دوستانش، دیروز جان سپرد.
دفتر پناهندگی حزب اتحاد کمونیسم کارگری ، مرگ این فعال سیاسی را به همسر و دو فرزند ایشان و همچنین کلیه پناهجویان در ترکیه تسلیت میگوید و همدردی عمیق خود را اعلام میدارد.
متاسفانه ،کم نیستند انسانهائی که در کشورهای مختلف جهان بر اثر بلایای طبیعی از جمله ابتلا به بیماریهای لاعلاج ، حتی با وجود دسترسی به آخرین امکانات درمانی، جانشان را از دست میدهند ، اما شرایطی که موجب عدم دسترسی این دسته از انسانها به امکانات درمانی میشود ، بلای طبیعی نیست و مسببینی دارد. ما بارها شاهد مرگ پناهجویان در ترکیه بوده ایم ، از ترور ، خودکشی ، برق گرفتگی و غرق شدن در دریاها گرفته تا مرگ و میر ناشی از بیماریهای قابل درمان و یا لاعلاج ، تماما محصول مستقیم شرایطی هستند که دولت ترکیه و سازمان ملل متحد در امور پناهندگان برای پناهجویان به وجود می آورند. دفتر پناهندگی حزب اتحاد کمونیسم کارگری ، ضمن ابراز همدردی مجدد با خانواده و دوستان فرخ محمدی ، سهل انگاری مطلق سازمان ملل در خصوص پرونده پناهندگی او وعدم ایجاد شرایط مناسب درمان برای ایشان را شدیدا محکوم میکند و در عین حال ، تلاش همه جانبه خود را برای بازگشائی پرونده همسر و فرزندان فرخ و انتقال سریع آنان به کشور ثالث ، بکار خواهد بست. مرگ دلخراش فرخ محمدی باید تبدیل به گسترده ترین افشاگریها و اعتراضات به وضعیت وخیم زندگی در ترکیه شود.
دفترپناهندگی حزب اتحاد کمونیسم کارگری ، از تمام سازمانها ، نهادها و شخصیتهای مدافع حقوق انسان ، میخواهد تا با صدور اطلاعیه و اقدامات عملی دیگر ، به افشاگری در این رابطه بپردازند.


یاد عزیز فرخ محمدی گرامی باد
زنده باد حقوق جهانشمول انسان
دفتر دفاع از حقوق پناهندگی
08.04.2010