محمد قمری طبسی ، توسط پلیس شهر اربیل عراق دستگیر و در آستانه دیپورت به ایران قرار دارد

بنا بر اطلاعات رسیده به دفتر دفاع از حقوق پناهنگی ، محمد قمری طبسی ، فعال سیاسی ، روز پنج شنبه برابر با چهارم فوریه 2011 ، در محل تحصن پناهجویان ایرانی در مقابل دفتر سازمان ملل محد در امور پناهندگان در شهر اربیل (هولیر) کردستان عراق ، دستگیر و به زندان شهر اربیل منتقل شده است. نیروهای پلیس ، دلیل دستگیری ایشان را ، تحت تعقیب بودن او توسط مراجع قضائی جمهوری اسلامی اعلام کرده اند.
محمد قمری طبسی ، از فعالین سیاسی مخالف جمهوری اسلامی ایران است که مدتها پیش و بدلایل سیاسی ، از ایران خارج شده است. محمد به همراه خانواده و تعدادی دیگر از پناهجویان ، بیش از صد روز قبل ، اقدام به برپائی کمپین اعتراضی علیه وضعیت اسفبار زندگی پناهجویان و عدم رسیدگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به پرونده آنها ، کردند.
دفتر دفاع از حقوق پناهندگی ، پرونده سازی جنائی مراجع قضائی جمهوری اسلامی ایران ، علیه فعالین سیاسی و همکاری دولتها با این سیاست کثیف را قویا محکوم میکند. این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی ، دست به اینچنین اعمال شنیعی میزند.
ما تمامی احزاب ، سازمانها ، نهادها و شخصیتهای مدافع حقوق انسان را به محکومیت دستگیری محمد قمری طبسی و همکاری حکومت اقلیم کردستان با رژیم جمهوری اسلامی ، فرا میخوانیم و از همگان میخواهیم تا برای آزادی ایشان و برسمیت شناختن حقوق پناهندگی او ، اقدامات عاجلی را در دستور کار خود قرار دهند.
آدرسهای تماس با سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و دیده بان حقوق بشر در کردستان عراق به شرح زیر است:
Mr. Charles Lynch, UN Representative in Arbil, Iraq (lynchc@unhcr.org)
KSAIFI@unhcr.org   Protection Officer Arbil Iraq
- United Nations High Commissioner for Refugees
usawa@unhcr.org
- Humane Rights Watch
hrwpress@hrw.org
- Refworld  
refworld@unhcr.org

دفتر دفاع از حقوق پناهندگی
هفتم فوریه 2011