نامه ها٬ شماره ۴
سياوش دانشور

رامين تيرانداز عزيز٬
عکسهاى شعار نويسى توسط جوانان حزب اتحاد کمونيسم کارگرى در تهران و در منطقه کوى دانشکاه و ... را همراه با پيام شما به دانشجويان پلى تکنيک دريافت کرديم. کمپين معرفى حزب را شما عزيزان بسرعت شروع کرديد. به همه دوستان فعال خسته نباشيد ميگويم. پيامتان را به دوستان پلى تکنيک در همين شماره همراه با شعارى در حمايت از آنها منتشر کرديم. اينهم نمونه هائى از يک مجموعه عکس دريافتى و شعارنويسى اين عزيزان. دستتان درد نکند.

سلام
با تبریک ایجاد حزب کمونیست کارگری، شما در فرم عضویت پرداخت حق عضویت را به عنوان یک پیش شرطِ مهم تذکر دادید. آیا اگر کسی بیکار باشد و نتواند حق عضویت بپردازد او را به عضویت قبول نمی کنید؟  نادر

نادرعزيز٬
پرداخت حق عضويت که ميزان آن هم بسيار کم است اهميت سياسى دارد. از اينرو ما پرداخت حق عضويت را الزامى قرار داده ايم. اما اگر رفيقى در موقعيتى باشد که پرداخت همين ميزان برايش غير عملى باشد٬ حزب مانع عضويت و فعاليت متشکل اش نميشود. سياست ما اينست که اين استثنا ها را بصورت موقت و در توافق با مسئولين حزبى حل و فصل کنيم.

سلام
چرا شما ضدِ ترک هایِ آزادی زن هستید؟
با سپاس٬ شهین استاجلو

شهين استاجلو عزيز٬
ما مخالف انتساب هويت ملى و قومى و مذهبى به انسانها هستيم نه مخالف فعاليت براى آزادى انسان و آزادى زن. شما اگر براى آزادى زن بعنوان نيمى از پيکره جامعه بشرى تلاش ميکنيد٬ ما دست شما را ميفشاريم و براى تلاشتان ارزش قائليم. اما اگر آزادى زن را در چهارچوب هويت ملى و قومى مد نظر داريد٬ اين ديگر ربطى به آزادى زن ندارد. حقوق زن جهانشمول است و امر برابرى و آزادى زن امر تمام کسانى است که از مردسالارى٬ تبعيض و ستمکشى بيزارند. ما مخالف هر تبعيضى هستيم از جمله تبعيض براساس جنسيت.   

سلام خانم نوریِ عزیز،
خوشحالم از اینکه باب مطالعات پیرامون کمونیست در حال فراگیری است. خوشحالم از بابت رشد اندیشه و ایجاد آگاهی تضمین آینده ی ایرانیان است. با دوام باشید، رسول اسلامی

آقاى رسول اسلامى
ما هم خوشحاليم که عليرغم تبليغات ضد کمونيستى جهانى و تحريفات مهلکى که به حساب مارکسيستها و کمونيستها گذاشتند٬ امروز نسل جديد و جوياى حقيقت وقتى به امر آزادى همه جانبه انسان فکر ميکند٬ گنجينه غنى ترى از نقد مارکسيستى به نظام موجود پيدا نميکند. گسترش ديدگاهها و بسط نقد مارکسيستى به دنياى امروز يک وجه مهم تلاش ماست. موفق باشيد.

با درود فراوان!
مرسی از ایمیلتان! من حتماً وبلاگ های شما را در این تارنما قرار می دهم! باز هم کاری بود ایمیل بزنید. فعلن
    info@iranianinfolinks.com

دوستان گرامى اينفو ايرانيان لينک
با تشکر از شما و آرزوى موفقيت در تلاشتان. از همکارى صميمانه شما سپاسگزاريم.

فتانه
شما را خوب ميشناسيم جر نزنيد. اينجا رانده و از آنجا مانده شديد. متاسفم براى بى درايتى تان.

فتانه عزيز٬
توصيه ميکنم کمى بهداشتى و سياسى صحبت کنيد. اين تصوير بهترى از شما ميدهد. براى ما هم متاسف نباشيد. اگر شما درايتى داريد لطفا آن را طورى بکار بگيريد که بعدا متاسف نشويد.

علی جان با سلام
عزیز جان من تا به حال چندین مورد از شما خواسته ام که مرا از ای میل لیست خود خارج کنید
قبول دارید که این کمترین حق من است. نشریات شما در سایتها هست و من اگر وقت داشتم و مایل بودم حتما نگاهی می اندازم. شما هم  در این مورد بیشتر به خود زحمت ندهید، به دنبال اتحادتان!!! باشید با حواریون؟؟؟!!!  و از ما بهتران . چون در جنبش کمونیست کارگری کسی به اتحاد شما جواب مثبتی نداد . در احزاب آن هم که شما چشم امید بسته بودید همین طور. داخل و بیرون حزب هم کسی شما را جدی نگرفت. کورش مدرسی و مهرنوش موسوی هم چنان با شما برخورد کردند. که من واقعا برایتان متاسف شدم. دیگر لطفا وقت من و خودتان را در ای میل زدنها  تلف نکیند. البته شما آزادید که به هر کس مایلید ای میل بزنید ولی عرف جامعه بورژوازی هم این است که اگر کسی درخواست کرد که او را از ای میل لیستتان در آورید این کار را بکنید.

زنده باد کمونیسم کارگری، زنده باد راه و یاد  منصور حکمت٬
دوستدار شما٬ بابک یزدی

بابک يزدى عزيز٬
حتما شما را از ليست اى ميل خارج ميکنيم تا حقوق تان ضايع نشود. در مورد نکته اى که طرح کرديد زياد نگران و متاسف نباشيد٬ چون بجز تمايل چپ راديکال از هر دو سو که بنا به ظرفيتهايش منافع محدودترى را دنبال ميکند٬ در جنبش کمونيسم کارگرى مسئله برعکس است.البته اينروزها نميدانم چرا همه "متاسفم" ميگويند. ما با اين همه باران تاسف چکار بايد بکنيم؟ ما بار اولمان نيست که برخورد فرقه اى ميبنيم و برايمان واکنشهاى از اين دست ابدا دور از انتظار نبود. آنچه دور از انتظار بود اينست که رفاقت ديرينه با اين نوع برخوردها و ادبيات ويژه آن بى ارزش شود. ما براى رفاقت سياسى و دوره طولانى فعاليت با کمونيستهاى اين حزب ارزش قائليم و تلاش ميکنيم اين تاريخ قربانى منافع آنى و محدود نشود. جامعه و کادرها و اعضاى جنبش کمونيسم کارگرى شعور دارند و تفاوتها را تشخيص ميدهند. لطفا برخورد هر کسى را بگذاريد به حساب و مسئوليت خودش. از شما بعنوان عضو کميته مرکزى حزب هم انتظار ميرود بجاى کلمه "حواريون" و تبليغات از اين دست مقدارى استدلال سياسى و متين کنيد. در مقابل اين نوع برخوردها ما براى شما و رفقاى دو حزب و کل جنبش کمونيسم کارگرى آرزوى سلامت و پيروزيهاى درخشان ميکنيم. برخلاف شما نه آرزوى اينرا داريم که کسى جديتان نگيرد و نه دوست داريم بحالتان تاسف بخوريم. ما مسائل و برخوردها را مى بينيم٬ زمينه ها و دلائل آن را ميشناسيم٬ درک ميکنيم٬ رد ميشويم و کارمان را ميکنيم. فقط اميدوارم که اينگونه برخوردها را کسى به حساب منصور حکمت و کمونيسم کارگرى نگذارد. پيروز و تندرست باشيد.

 

با درود به همه آزادیخواهان ودیگر رفقا
متشکرم از مقالاتی که برایم می فرستید، چرا سازماندهی را در درون کشور صورت نمی دهید.؟
اشی مشی

اشى ماشى عزيز٬
خوشحاليم که نشريه را مرتب دنبال ميکنيد و خوشحال تر ميشويم که مرتبا نظرات انتقادى و پيشنهادى شما و دوستان ديگر را بشنويم. يک وجه اصلى و اساسى فعاليت حزب سازماندهى در داخل کشور است. اميدوارم آماده فعاليت و پيوستن به حزب باشيد. موفق باشيد.    

استقلال و آزادی یک میلیاردی …
امروز صبح ( 29/3/1386) در دادگاه انقلاب واقع در خیابان معلم ، محمد خاکساری مدیر مسئول هفته نامه توقیف شده قلم معلم حضور پیدا کرد تا بداند آزادی اش در گرو بازداشت سند یک میلیارد ریالی است. هفته نامه قلم معلم در 13 اردیبهشت  86 در حالی توقیف شد که علی رغم مصوبه شورای امنیت ملی مبنی بر" عدم اجازه درج هرگونه اعتراضات معلمان "، تنها انعکاس دهنده مطبوعاتی اخبار معلمان و کانون های صنفی آنها در سراسر کشور بود. از تاریخ 15 اردیبهشت تا اواسط خرداد این فعال صنفی تقریبا هر روز به جز روزهای تعطیل برای پس دادن بازجویی به دادگاه انقلاب رفت.
چند روزی خبری از احضارها نبود اما بالاخره امروز قرار بازداشت سند یک میلیارد ریالی برای ایشان صادر شد.

دوست عزيز٬
اذيت و آزار و دستگيرى معلمان فعال يک گوشه سياست ايندوره رژيم اسلامى در قبال اعتراضات  مختلف و فعالين آن بوده است. شکست اين سياست ارتجاعى تنها با گسترش اين اعتراضات و تحميل عقب نشينى به رژيم اسلامى ممکن است. معلمان بايد مبارزه ايندور را جمع بندى کنند و با قدرت و قاطعيت بيشترى به ميدان بيايند. خواست آزادى بيقيد و شرط کليه زندانيان سياسى و فعالين دستگير شده در دوره اخير بايد به پرچم اعتراضات همگانى و از جمله اعتراضات ۱۸ تير تبديل شود.

دوستان عزيز حزب اتحاد کمونيسم کارگرى
تشکر از اى ميل شما. ما يک گروه بسيار کوچک از منفردين هستيم اما علاقه منديم شما را به سايت کتاب فارسى دات کام رجوع دهيم. اين سايت بزرگترين کتابخانه فارسى الکترونيکى است که مجموعه خوبى از کتاب از زاويه ديد چپ ارائه ميکند. با بهترين احترامها٬ انجمن گلشن.

دوستان گرامى انجمن گلشن
براى شما و فعاليت تان آرزوى موفقيت ميکنيم.

جمعى از طرفداران سيد حسين کاظمينى طى اطلاعيه اى خبر دادند که در مورخه 30/3/86 مصادف با 20 ژوئن 2007 آخرين جلسه دادگاه سيد حسين كاظميني بروجردي برگزار ميگردد و اعلام کردند که حکم اعدام براى ايشان و ۱۷ نفر از هوادارانشان صادر گرديده و طلب کمک کردند.

ما با مجازات ضد بشرى اعدام مخالفيم٬ آن را قتل عمد دولتى ميدانيم و معتقديم هيچ کسى نبايد بخاطر عقايد سياسى و مخالفت مورد تعقيب و آزار سياسى قرار بگيرد. جمهورى اسلامى يک حکومت ضد بشر و آدمکش است که تنها با سرکوب و اعدام و شکنجه مخالفين سرپا مانده است. پايان دادن به اين وضعيت تنها با سرنگونى جمهورى اسلامى و الغا تمام قوانين ارتجاعى و سرکوبگرانه اسلامى ممکن است. تا روز پيروزى مردم بر اين ماشين جنايت اسلامى بايد با اتکا به مبارزه آزاديخواهانه تلاش کرد که رژيم اسلامى قربانيان کمترى از مخالفين سياسى اش بگيرد.
 
بسمه تعالي
شرمنده ام كه نويسنده كوتاه نظر مقاله دايره اطلاعات اسلام شناسيش آن قدر گسترده است كه فرقه يزيدي را كه فرقه اي خارج از اسلام است نماد اسلام ميداند. و قتل دعا دختر كرد يزيدي را كه جرمش اسلام آوردن و خروج از فرقه ي ضاله ي ابا و اجدادي اش به عشق يك جوان سني مذهب بوده به گردن اسلام  مي اندازد. اسلام زن زناكار محصنه را سنگسار مي كند -آن هم تحت شرايطي كه گويا نويسنده مقاله اصلا از آن خبر ندارند- ! در عصر دوربين و اينترنت بد نيست شتابزده عمل نكنيد تا آبروي نداشته تان بيشتر نريزد.
moghalmo@yahoo.com

آقاى مقاملو٬
زياد شرمنده نباشيد. چون عدم اطلاع از اسلام و اسلام شناسى باعث نميشود که انسان مسئله مهمى را از دست داده باشد. اسلام در ايران و افغانستان و عربستان ديگر معرفه است و ضرورتى به تفحص عجيبى براى درک ماهيت ضد بشرى آن نيست. من البته اسلام شناس نيستم و وقتم را براى اين حرفه تلف نميکنم. من کمونيستم و از مذهب و اسلام بعنوان قاتل مردم منزجرم. دعواى "فرقه ظاله و غير ظاله" را به جنگ فرقه اى شما واگذار ميکنم. از نظر من انسان با تعلق به مذهب خاصى و يا بدون آن انسان است و بايد از حق و حرمت شخصى و آزادى و برابرى برخودار باشد. آبرو و پرنسيب ما اينست! نکته اى که در دنياى فرقه اى شما کفر محسوب ميشود و عواقب سنگين دارد! اسلام هنرش آدمکشى است و خوبست که خودتان هم به آن اعتراف ميکنيد. اين آبرو در مردانگى اسلامى و افتخار به سنگسار و علم شرايط آن پيشکش شما! مسئله اينست که در "عصر دوربين و اينترنت" کسى که طرفدار سنگسار است آبرو ندارد نه کسى که به آن اعتراض دارد. اين فرقه چه با اسلام شما ميانه خوبى داشته باشد و چه نداشته باشد٬ در يک چيز اشتراک دارد؛ مردسالارى و ضد زن بودن و عمل جنايتکارانه و سبعانه سنگسار. اختلاف فرقه اى شما و  داستان "ظاله و غير ظاله" ثانوى است.

اينهم يک خبر جهت اطلاع همگان و تشخيص آبروى اسلام شناس ما و همفکرانشان در جمهورى اسلامى:

"يک زن و يک مرد پنجشنبه ٣١ خرداد در تاکستان سنگسار می‌شوند. شورای تامين استان قزوین مجوز اجرای حکم سنگسار يک زن و يک مرد را در ملاء عام صادر کرده است. قاضی شعبه يکم دادگاه جزايی تاکستان که حکم رجم را صادر کرده، خود در محل اجرای حکم حضور خواهد يافت و اولين سنگ را خواهد زد". که امروز از ترس اعتراض مردم متوقف کردند.

سلام
کمونیست در دنیا به دلیل ناکارائی واپس زده شد و از هم پاشیده٬ شما تازه بهش رو آوردید؟ مثل اینکه خوابتون زیادی سنگین است. فاطمه قربانی

خانم فاطمه قربانى
آنچه از هم پاشيد مدل ديگرى از همين سرمايه دارى در دنيا بود. ده بار ديگر اين نوع کمونيستها بيايد و شکست بخورد٬ کارگر ناچار است براى بهتر شدن زندگى اش مبارزه کند و جنبش ضد سرمايه دارى کارگران ناچار است عليه اين وضعيت تلاش کند. کمونيسم جنبشى براى ايجاد جامعه اى آزاد و انسان محور است. ما هم خيلى وقت است کمونيستيم. چه زمانى که آن برج و بارو سرجايش بود و ما اين تحليل و ارزيابى را داشتيم که اين بلوک رفتنى است. و چه بعد از آن که دنيا در خدمت تاچر و ريگان و دمکراسى باغ وحش بازار دو لا راست ميشد. انسانهائى که تغيير ميخواهند و براى تغيير مبارزه ميکنند٬ مخير به کنار گذاشتن اصول و اهدافشان نيستند. کمونيسم بيزنس نيست که اگر نرخ سودش افتاد تعطيل اش کرد. يک جنبش اجتماعى و يک گرايش موجود در متن جامعه سرمايه دارى است که ميخواهد استثمار و اسارت سياسى و اقتصادى و نظام طبقاتى را الغا کند. خواب ما خيلى سبک است. ايرادى که ما داريم اينست که مطابق مد روز به هر وضعيتى گردن نميگذاريم. پرنسيپ هايمان سيال نيست. اميدوارم شما هم به جنبش انسانهاى آزاد براى نفى زن ستيزى٬ مردسالارى٬ استثمار طبقاتى و کل مصائب ضد انسانى جامعه سرمايه دارى بپيونديد.

برای کمپین هما ارجمند!
ائتلاف اپوزیسیون، نابودی جمهوری دیکتاتوری اسلامی را رقم خواهد زد. موفق باشید. ایرج شهبازی

ايرج شهبازى عزيز
سياست ما نه ائتلاف با اپوزيسيون بلکه ديالوگ با اپوزيسيون است. اپوزيسيون جمهورى اسلامى اهداف متفاوت و متضادى را دنبال ميکند. ائتلافشان نه دردى را دوا ميکند و نه به روند شفافيت مبارزه سياسى و آگاهى مردم کمکى ميکند و نه جمهورى اسلامى به اين طريق سرنگون ميشود. مردم ناگزيرند ميان چپ و راست در يک مقياس اجتماعى انتخاب کنند. براى حزب ما که به اردوى سوسياليستى کارگران متعلق است٬ ائتلاف با نيروهاى جنبش کمونيسم کارگرى و تلاش براى اتحاد طبقه کارگر حياتى است. در مورد بقيه اپوزيسيون ما معتقديم که بهتر است اپوزيسيون به شروط و قوائدى براى تضمين سالم نگهداشتن فضاى سياسى٬ مدنيت جامعه و تضمين دخالت مردم در سياست و سرنوشت شان متعهد شوند. اين سياست بهترى از ائتلاف گروههاى نامتجانس با اهداف اجتماعى و طبقاتى متخاصم است.

سلام آذر ماجدی. با تمام اختلافاتی که با شما دارم، تشکیل حزب جدید را از صمیم قلب به شما و تمام همکاران شما تبریک میگویم. من تقویت کمونیسم در خاورمیانه، "کمونیزم مارکس" را پیش شرط پیشروی جنبش طبقه کارگر میدانم. علاوه بر این یک ادبیات ضد ناسیونالیستی، یک ادبیات مثل ادبیات سردم انقلاب اکتبر، برای تقویت و روشنگری اندیشه و ذهنیت انسان ها هم لازم میدانم. وقت شما را نمیگیرم. یک دو تا از نوشته های خودم را برای شما میفرستم که به زبان کردی نوشته شده است.
آ.آ

خیلی متشکر از لطف تان. اما متاسفانه من کردی نمیتوانم بخوانم. با امید همکاری های بیشتر. آذر ماجدى

ارسلان
داشتم تو بی بی سی اخبار رو میخوندم که با این جمله مواجه شدم: تمايل قانونگذاران ايرانی به بازگشت شيروخورشيد.
 
فعلا متن را بخونید
شماری از نمايندگان مجلس شورای اسلامی درخواست کرده اند که مجسمه های شيروخورشيد که پس از انقلاب از روی دروازه ورودی مجلس شورای ملی در ميدان بهارستان تهران برداشته شد، دوباره در جای خود نصب شود. رئيس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اين درخواست گفته که اگر افکار عمومی، بازگرداندن اين شيرها را "احيای شعائر قبل از انقلاب" محسوب نکند، هيئت رئيسه مجلس مخالفتی با نصب دوباره مجسمه شيرها نخواهد داشت. این روزها بیش از هر زمان دیگر پوسیدگی و بی لیاقتی رژیم خونخوار اسلامی به معرض نمایش گذاشته شده است. حیواناتی مانند حداد و دیگر قماش رژیم همان هایی که روزی در پیروی از کفتار پیر جماران به جان آثار تاریخی افتاده بودند و به گفته ی یزدی در تلاش برای زدودن فرهنگ(؟)دو هزار ساله بودند امروز در حالی که رمقی برایشان باقی نمانده و اعتراضات اجتماعی در یک سیر صعودی رو به افزایش است دست به دامان ناسیونالیسم ایرانی شده اند و به صورت عریان پیوند کثیف سرمایه داری و ناسیونایسم و استبداد را به رخ همه می کشند. پشت این تصمیمات همان دست های دجالان 58 مخفی شده است. دیکتاتوری اسلامی با گرفتن کاسه ی گدایی دست به دامن هر چیزی میشود تا برای خودش فرصتی برای چپاول و غارت گری فراهم کند. شیرو خورشید از روی پرچم ایران رفته است و بازگشت آن فقط در یک فضای سیاسی باز با خواست مردم امکان پذیر است.به قول علی جوادی این نشان هر چه باشد و هرقدر هم که بخواهند به آن شکل تاریخی بدهند نشانی از آزادی نیست. با این حال پرچم چیزی است که فردا مردم باید درباره آن تصمیم بگیرند و این بازی ها چیزی جز فریب نیست
 
مرگ بر استبداد٬ مرگ بر سرمایه داری٬ مرگ بر ناسیونالیسم٬ زنده با آزادی برابری حکومت کارگری٬ زنده باد جمهوری سوسیالیستی٬ پیروز باد انقلاب٬ زنده باد کمونیسم

ارسلان عزيز٬
ناسيوناليسم يک ايدئولوژى مهم و بسيج کننده بورژوازى است. اسلام در ايران هيچوقت ناسيوناليسم و ظرفيتهاى مخرب آن را کنار نگذاشت و همواره از اين ابزار استفاده کرده است. بويژه در دوره اخير ناسيوناليسم يک طوق ايدئولوژيکى براى جا انداختن سياست هسته اى رژيم و تحريک ملى و فاشيستى بوده است. ترديدى نيست که اسلام قدرت بسيج اش را از داده است و چرخش حکومت اسلامى بطرف ناسيوناليسم نشان ميدهد که منافع طبقات حاکم پايه اى تر از تبليغات پوچشان است. از نظر من  پرچم با شير و خورشيد يا بدون آن يک تکه پارچه است که اينهمه قشقرق و تعصب لازم ندارد. بايد اصالت انسان را در مقابل اصالت خاک و خون و مليت و اين خرافات قرار داد. در ضمن توصيه ميکنم بعنوان يک کمونيست از ادبياتى که ويژه مجاهدين است استفاده نکنيد. دجالان و پير کفتار جماران از اين جمله اند.

سروش آزادى
- در صورتی که کمونیسم حاکم شود تغییرات اساسی در بنیان خانواده ایجاد خواهد شد.در آن صورت اکثر فرزندان پدران خود را نخواهند شناخت آیا این از لحاظ علمی مشکلی ایجاد نمی کند؟ و آیا مردم ایران که تحت نظام پدر شاهی هستند به چنین اقدامی تن خواهند داد؟ یا به زور این نظام را می خواهید بر آنان القا کنید!؟
- با توجه به این که همه چیز در یک نظام کمونیستی دولتی است چه برنامه ای برای مبارزه با کاغذ بازی و چاپلوسی برای کسب منصب دارید؟
- در مورد وضعیت حال حاضر چین  برایمان توضیح دهید.
- در مورد دلایل رشد بسیار سریع شوروی سابق وسقوط آن برایمان توضیح دهید.
- در مورد انقلاب سال پنجاه و هفت از زبان آخوند ها زیاد شنیده ایم. حالا نوبت شماست.
- انحلال دولت بعد از انقلاب به چه معناست؟

سروش آزادى عزيز٬
پاسخ اين سوالات را بايد کمى مفصل داد و اجازه دهيد به شماره بعد واگذار کنيم. على الحساب و در مورد انقلاب ۵۷ پيشنهاد ميکنم مقاله مشهور تاريخ شکست نخوردگان منصور حکمت را بخوانيد. اين نظر و تبئين کمونيسم کارگرى در مورد حقيقت انقلاب ۵۷ است. موفق باشيد.
***