سرما و یخبندان و بحران گاز
مهرداد کوشا، تهران

گازبه عنوان تنها منبع تولید انرژی حرارتی خانگی، سالهاست که در بسیاری از شهرهای ایران و اخیراً در مناطق روستایی جایگزین نفت شده است. در بخش صنعت نیزسرمایه گذاریهای نسبتاً سنگینی به منظوردوسوخته کردن کارخانجات و استفاده از گاز بجای مازوت انجام شده و بخشی از هزینه آن توسط شرکت نفت(ازطریق سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور) بصورت سوبسید به کارخانجات پرداخت گردیده است. قرار بوده در کشوری که از نظر حجم مخازن گاز رتبه دوم را بعد ازروسیه داراست، گاز تنها ماده سوختی باشد. این برنامه اما با واقعیت فاصله زیادی دارد. اگرچه در سالهای گذشته، افت فشار و یا قطع کامل گاز درفصل زمستان مشکلات زیادی را برای مردم ایجادمی کرد، ولی زمستان هشتاد و شش کاملا متفاوت است. این زمستان برای مردم ایران بسیار سخت و جانکاه بوده و در شرایطی که برودت هوا تاحدود منهای سی درجه سانتیگراد دربعضی نقاط کاهش یافته، مشکلات معیشتی آنها صدچندان شده است. موضوع اینست که با اوجگیری سرما و یخبندان، کشور ترکمنستان هم با درخواست افزایش قیمت فروش، جریان گاز به ایران را متوقف نمود و در نتیجه، مردم در استانهای گلستان، مازندران، گیلان، آذربایجان و بسیاری شهرهای دیگر با قطع گاز و سرما و یخبندان کشنده مواجه شدند. آثاراین امر برزندگی مردم بسیارعمیق و دهشتناک بود، بطوریکه اخبار آن در همه روزنامه های رسمی و سایتهای اینترنتی منعکس شد. برخی ازآنها چنین است:
 -جریان گاز بیش ازهشتاد و هفت هزار مشترک گاز دراستان آذربایجان غربی بطور کامل قطع شده و بیشترین قطعی گاز در شهرهای ارومیه، اشنویه، سردشت، مهاباد، سلماس و ماکو است.
 -طی روزها ی اخیر قیمت انواع وسایل گرمازای نفتی (والور، بخاری نفتی) و برقی (بخاری و گرم کن های برقی) درتبریز به بیش از 2 یا 3 برابر قیمت قبلی رسیده است. یک گالن 20 لیتری نفت به قیمت 6000 تومان در بازار بورس! مناطق سردسیر معامله شده است. صف های طویل چند صد متری گاز مایع، کپسول پیک نیکی و خانگی  و نفت در برابر مراکز توزیع سوخت ایجاد شده است، به طوری که یک کپسول پیک نیک خانگی که قبلا با 500 تومان شارژمی شد، در بازار بورس! سیاه  به قیمت 2500 تومان نیز به فروش می رسد.
- آذربایجان غربی هفتاد و یک نفرجان خود را ازدست دادند، سی و هشت نفر مرد و سی و سه نفر زن.
- ‌ مديرعامل سازمان بهشت زهرا از افزايش 15 تا 20 درصدى مرگ و مير در پايتخت طي سه روز گذشته همزمان با بارش برف و يخبندان خبر داد. به گفته او، به طور متوسط ميانگين روزانه متوفيان تهران 150 نفر است، اما اين رقم در طول روزهاي چهارشنبه تا جمعه تا 197 نفر هم افزايش يافت. وي سرما و يخبندان را در افزايش مرگ و مير موثر دانست و گفت، آمار مرگ و مير تهران همه ساله در زمستان افزايش مي‌يابد، اما امسال افزايش را بيشتر از سال‌هاي گذشته شاهد بوديم كه حتي در تاريخ بهشت زهرا بي‌سابقه بوده است. ‌
- با گذشت حدود يك هفته از بارش سنگين برف، ساكنان برخي شهرستان هاي استان خراسان از جمله بردسكن، خليل آباد و كاشمر همچنان با قطع گاز و كمبود گاز مايع، نان، آب و وسايل گرم كننده مواجه هستند. به گزارش خبرنگاران خراسان، برودت شديد هوا همچنين به محصولات زراعي اين مناطق آسيب رسانده است. خسارت وارده به صد و پنجاه  هكتار از مزارع كلزا و يك هزار و دویست  هكتار مزارع گندم و جو اين شهرستان بین بیست تاشصت درصد است.
- مركز اورژانس تهران اعلا‌م كرد: گاز مونواكسيد كربن در پايتخت، طي هفته گذشته بيش از 100 تن را مسموم ساخت. بر اساس اعلا‌م اين مركز، مسموميت با گاز مونواكسيد كربن در شرق تهران طي صبح ديروز نيز 4 كشته بر جاي گذاشت.
- ‌ ‌ بحران گاز جدي‌تر از آنچه كه به نظر مي‌رسيد گسترش يافته است و اكنون پس از قطعي آن در شهرهاي مختلف و بروز مشكلا‌ت بسيار، بحران قطعي گاز كارخانه‌هاي صنعتي و تامين نان مصرفي مردم را نشانه گرفته است كه بر اساس آن گفته مي‌شود قيمت نان در برخي از شهرها كه با مشكل قطعي و يا افت فشار گاز مواجه هستند با افزايش قيمت‌هاي باورنكردني روبررو شده و حتي قيمت نان در اروميه تا 400 تومان هم پيش رفته است. بنا بر گفته نماينده مردم خلخال در مجلس، نان بسته‌اي در اين شهر حدود دو هزار تومان به فروش مي‌رسد.
-  شهروندان گرگاني اين روزها در پي قطع مجدد گاز شهري صفهاي طولاني مقابل واحدهاي نانوايي و شعب فروش نفت سفيد تشكيل داده‌اند. - به نقل از مدیر شبکه گاز استان اعلام شد 140 هزار خانوار در استان با قطعی گاز مواجهند و این وضعیت تا سه شنبه ادامه خواهد یافت. 
- خبرنگار عصر ایران در ارومیه از صف های طویل نفت و سیلندر گاز در این شهر خبر می دهد به گونه ای که مردم ناگزیرند برای دریافت یک سیلندر گاز از ساعت 9-8 صبح تا غروب و گاه از شب تا صبح در صف باشند که روز گذشته نیز در یکی از همین صف ها در میدان آزادگان بین مردم و یک مامور پلیس درگیری شدیدی رخ داد . گزارش خبرنگار حاکیست: ‌مردم برای دریافت سیلندر گاز،‌ کپسول های خود را در صف قرار می دهند و تا آمدن خودروی گاز که ساعت ها طول می کشد، درون خودروی های خود منتظر  می مانند که در همین اثنا، یک مامور راهنمایی و رانندگی سر می رسد و شروع به جریمه خودروها می کند و به آنها دستور حرکت می دهد و هر چه مردم به او می گویند که ساعت ها در این یخبندان منتظر یک سیلندر گاز هستند، گوشش بدهکار نمی شود و همچنان به جریمه خودروها مشغول می شود که سرانجام مردم خشمگین و خسته با او درگیر می شوند و در نهایت این مامور با دهان و دماغ خونی از آنجا دور می شود.
- از صبح امروز شهروندان قائمشهري از رفع نيازها و مشكلات خود توسط مسئولان نااميد شده و در مقابل فرمانداري، هلال احمر و اداره گاز اين شهرستان تجمع كرده‌اند. اين عده با بستن خيابان‌هاي اطراف خواهان پاسخگويي مسئولان استاني و شهري به مشكلات و وعده‌هاي داده شده درباره پايان يافتن آن شده‌اند. مردم معترض و نيازمند از سردي هوا و شيوع بيماريهاي ويروسي گلايه دارند. به گفته آنان در پي اين حادثه بيمارستان‌ها و مراكز درماني قائم شهر با افزايش مراجعه كنندگان روبه روست.
اینها نمونه هایی است ازوقایع روزهای گذشته درایران که نشان ازیک فاجعه انسانی دارد. اینکه هوا درنقطه ای ازکره خاک بشدت سرد وجان فرسا شود، البته امری طبیعی است، اما اینکه سرما زندگی مردم را اینچنین تحت تاثیر قرارداده و تهدید به مرگ کند، فقط در سایه حکومتی مثل جمهوری اسلامی است.
مصطفي پورمحمدي، وزير كشور و جنایتکارحرفه ای عضوتیم کشتار زندانیان سیاسی درشهریور شصت و هفت، در حاشيه جلسه هيات دولت و در پاسخ به سوال خبرنگاران درمورد اینکه دولت درمقابله با قطع گاز وسرما چه اقدامی انجام داده، با وقاحت تمام ازدولت  تشكر كرد و گفت، در اين يك هفته تمام دستگاه‌هاي اجرايي كشور، با وجود سخت‌ترين سرماي چنددهه گذشته كشور، تلا‌ش كرده‌اند و تا آنجا كه در توان دارند به مردم كمك مي‌كنند و مطمئنا مردم در جريان اين تلا‌ش‌ها هستند. مدیرعامل شرکت گاز نیز با وقاحت بیشتری تهدید کرد که قیمت گاز برای مشترکان پرمصرف سی برابر افزایش می یابد.
حقیقت چیست و گره کار درکجاست؟ انسانیت و حرمت و کرامت انسان هرگزجایگاهی درنظام جمهوری اسلامی نداشته و نخواهد داشت. با قطع گاز توسط دولت ترکمنستان، والبته قطع جریان گاز ایران به ترکیه، وزیرنفت رژیم اسلامی گفت، مادام که قطع گاز ترکمنستان ادامه دارد، مذاکره ای درباره افزایش قیمت انجام نخواهدشد. این درحالی است که رژیم  با حاتم بخشی تمام، از جان و مال و زندگی مردم می زند تا دسته های تروریستی راه اندازد و به چین و روسیه و اروپاییان و بسیاری دیگر باج دهد برای حفظ و بقاء نظام اسلامی.
حکومتی که سی سال است نان و آزادی وشادی را ازمردم گرفته؛ حکومتی که با شیوه های وحشیانه و قرون وسطایی و به وسعت همه ادیان و مذاهب، انسانها را به بند می کشد، شکنجه می کند، چوبه های دار را برقرار نگهداشته و آدمیان را ازکوه پرتاب می کند، کوچکترین حرمتی برای انسان و انسانیت قائل نیست. مشکلات مردم درسرمای اخیر و بی تفاوتی حکومت اسلامی پدیده جدیدی نیست. درد و رنج و فلاکت مردم درجریان زلزله های رودبار و بم را کسی فراموش نکرده است.
خلاصی ازبختک جمهوری اسلامی راهی بجز مبارزه پیگیر و گسترده مردم ندارد.این رژیم فقط زبان زور را می فهمد وهرگاه با اعتراضات توده مردم مواجه شده، عقب نشینی کرده است. برای دستیابی به حقوق انسانی و شهروندی آحاد مردم باید جمهوری اسلامی را به عقب راند؛ برای سرنگونی این رژیم نکبت و ادبار و ساختن جامعه ای آزاد وسکولار، برای یک دنیای بهتر، باید مبارزه ای گسترده، متشکل و یکپارچه سازمان داد.*