چند خبر از اخراج کارگران

اخراج کارگران کارخانه پچ پچ !


طی چند روز گذشته 6 نفر از کارگران ناراضی و قراردادی کارخانه پچ پچ به دستور کارفرما از کار اخراج شدند. "جرم" این کارگران نارضایتی از شرایط کار غیر انسانی موجود و خواست اصلیشان افزایش دستمزدها بوده است !

شریفی مالک کارخانه و سرمایه دار میلیاردری که بقول کارگران تا خرخره غرق فساد اخلاقی و مالی است٬ با گستاخی به کارگران اخراجی گفته است: من که سر پرست و وکیل شماها نیستم. بر طبق قانون قراردادی با همدیگر داشتیم و نداشتیم از الان به شما نیازی ندارم. خوش آمدید! این انگل مفتخور همچنان به جمع دیگری از کارگران که خواهان افزایش دستمزدهاى ناچیزشان هستند به صراحت گفته است: تنها چیزی که زیاده کارگره. با همین دستمزدها کار می کنید بسم الله نمی خواهید خدا حافظ!

کارخانه پچ پچ یکی از مراکز صنعتى بزرگ در زمینه تولید کیک و کلوچه واقع در صفا دشت جاده ملارد کرج می باشد. بیش از 700 نفر کارگر قراردادی سفید امضا با قراردادهای یک طرفه و پایه دستمزد 219 هزار تومانی در یک شیفت کاری سنگین از 7 صبح تا 5 عصر مشغول به کارند. انجام اضافه کاری پس از اتمام ساعت کار عادی اجباری بوده و از کارگران خسته همچنان تا پاسی از شب کار می کشند. در ایام تعطیل نیز بنا به خواست شریفی کارگران بایستی در کارخانه حاضر باشند. نحوه محاسبه مبالغ مربوط به اضافه کاری شبانه و تعطیلات بقول یکی از کارگران به روش سگ خوریست!! یعنی هر طور که دلشان بخواهد و صلاح بدانند. همچنین طی این روزها شریفی به کارگران اعلام نموده است: چون کارخانه از سود دهی کافی برخوردار نیست تا پایان امسال٬ حداکثر تا 2 ماه آینده٬ آندسته از کارگرانی را که قراردادشان به اتمام می رسد از کار اخراج خواهند شد .

اخراج در سازمان بهزیستی تهران !
بر طبق یک بخشنامه محرمانه که در روز دوشنبه 10/11/87 به پرسنل و کارمندان بخش جمعیت آفتاب٬ که یکی از بخشهای خصوصی سازمان بهزیستی تهران در زمینه معالجه و مشاوره معتادین به مواد مخدر می باشد٬ اعلام گردیده که این مرکز تا پایان سال منحل شده و ساختمان اداری این مرکز واقع در خیابان سهروردی جنوبی بایستی تا پایان سال تخلیه شود. سهامداران اصلی جمعیت آفتاب آخوند خاتمی سید خندان و کروبی هستند که سودهای سالیان سال این مرکز به جیب های گشاد این حضرات سرازیر بوده است و حالا که بنا به قولی "سود دهی کافی را ندارد" می خواهند از شرش خلاص شوند. این مرکز دارای 20 نفر کارمند و پرستار قراردادی با سابقه کاری بین 5 تا 18 سال با دستمزد ماهانه 240 هزار تومانی می باشد که کارشان را از دست خواهند داد. از دیروز با اعلام انحلال و اخراج از جانب آخوند های سرمايه دار این 20 نفر و خانواده هایشان در اضطرابی عمیق و وحشت ازبیکاری و فقر فرو رفته اند .

طرح اخراج کارگران شرکت لبنیاتی دامداران !
نوربخش کلان سرمایه دار بزرگ و مالک کارخانه لبنیاتی دامداران که نقشه اخراج و بیکارسازی جمع کثیری از کارگران این واحد صنعتی را در دست تهیه و اجرا دارد٬ خطاب به جمعی از کارگران گفته است بدلیل کسر بودجه و مشکلات مالی و عدم اجرای وعد ه هایی که برخی از بانکها در زمینه پرداخت وام و تسهیلات داده اند٬ ما مجبوریم دست به کاهش نیرو زده و با عدم تمدید قرار دادهای برخی از کارگران حداقل خودمان را نجات دهیم!

این زمزمه ها یعنی اخراج و بیکارسازی طیف وسیعی از کارگران زحمتکش و تحمیل گرسنگی و فقر هر چه بیشتر به خانواده هایشان. این طرح جدیدی نیست. این ترفند و توطئه مشترک سرمایه داران مفتخور و حکومت اسلامیشان در پایان هر سال مالیست. آنها در جهت کسب سود بیشتر٬ که بر بستر خانه خرابی و نابودی هر چه بیشتر زندگی کارگران و خانواده هایشان هموار می شود٬ به تب گرفته اند تا کارگر به لرز راضی شود. با این بهانه ها و ایجاد فضای رعب و وحشت از بیکاری از افزایش سالانه دستمزدها طفره می روند، دست مزدهای معوقه را نمی پردازند٬ فشار و شدت کار را بالا می برند٬ و در آغاز سال جدید با اين روشها از شر کارگران قدیمی که توقعشان بیشتر است خودشان را خلاص ميکنند و کارگران قراردادی جدیدی را با دستمزدهای کمتر و با شدت استثمار بیشتری به کار می گیرند. این "عیدی" سرمایه داران و حکومت اسلامیشان در پایان هر سال به کار گران زحمتکش و خانواده های شریفشان است که یک سال را با فقر و گرسنگی و بیماری و هزار محرومیت دیگر به سر رسانده اند.
 
کارخانه لبنیاتی دامداران واقع در شهریار کرج یکی از مراکز مهم تولید انواع مواد لبنی در ایران است که انواع محصولاتش به شهرستانها نیز صادر می شود. در این مر کز بیش از 2000 کارگر قراردادی سفید امضا با دستمزد های 219 هزار تومانی در شرایط نامنا سب و شیفت های سنگین شبانه روزی مشغول به کار می باشند. لازم به یادآوریست شرکتی به نام تلیسه واقع در شهریار کرج  که کارش جمع آوری شیر برای کارخانه دامداران است نیز اعلام نموده به دلیل مشکلات مالی در پایان امسال جمع  زیادی از کارگران قراردادی خود را اخراج خواهد نمود .

 

مرگ بر جمهورى اسلامى
مرگ بر سرمايه دارى
آزادى٬ برابرى٬ حکومت کارگرى

حزب اتحاد کمونيسم کارگرى

٩ بهمن ١٣٨٧ – ٢٨ ژانويه ٢٠٠٨