" ما شهروندان این دنیا هستیم"

 

خلاصه ای از ترجمه سخنرانی محمود احمدی به فارسی به مناسبت روز جهانی پناهندگی
از اینکه به من این فرصت داده شده است که به مناسبت 20 ژوئن – روز جهانی پناهندگی در مورد این روز با شما صحبت کنم از " سازمان هیچکس غیر قانونی نیست" و سایر برگزار کنندگان این مراسم تشکر می کنم.
معمولا در این روز سازمان ملل و سازمهانها مدافع حقوق پناهندگی از بحران پناهندگی ، از افزایش تعداد پناهندگان در دنیا و از شرایط اسف بار پناهندگان می گویند! درمورد اینکه چه کسی پناهنده است و چه کسی پناهنده نیست. بحث و جدل می شود. در مورد اینکه کدام پناهنده قانونی است و کدام پناهنده غیرقانونی است، گفتگو می شود! هر سال بحث و گفتگو می شود، اما مشکل پناهندگان در دنیا نه تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه کماکان پا برجاست.
اما سوال اینجاست، راه حل مشکل پناهندگی چیست؟ چگونه می توان بر پناهندگی میلیونها انسان در دنیا مهر پایان را زد؟ ما با مقوله و پدیده پناهندگی مخالفیم. این طنز تاریخ و طنز سیستم سرمایه داری است که به شهروندان  این دنیا که بنا به تبعضات سیاسی ، ملی و جنسی و ... مجبور می شوند که به نقطه دیگری از دنیا کوچ کنند. مهر  پناهندگی  زده شود. ما شهروندان این کره خاکی هستیم و حق داریم که به هر جا بخواهیم سفر کنیم. در هر جا که بخواهیم زندگی کنیم. و در هر جا که بخواهیم کار کنیم. این دنیایی است با معیارهای دوگانه که سیستم سرمایه داری برای ما رقم زده است. مرز و ملیت برای سرمایه و پول هیچ معنا و ارزشی ندارد. دلار، یورو و پوند ملیت و مرزی نمی شناسد و به هر جای این دنیا سفر می کنند. مرز و ملیت حصاری است که برای انسانهای این دنیا کشیده اند. ما این حصارها و سیستم بوجود آوردنده این حصار را در هم خواهیم شکست. ما شهروندان این دنیا هستیم و به چیزی کمتر از حقوق کامل شهروندی رضایت نخواهیم داد.
بنا به گزارش سازمان ملل 23 میلیون انسان آواره و 13 میلیون پناهنده در دنیا وجود دارد. طنز تاریخ اینجاست که این تعداد وسیع انسانها نه در کشورهای ثروتمند بلکه اکثریت آنان در آفریقا، خاورمیانه  و آسیا زندگی می کنند. سرمایه باعث فقر، بدبختی، دیکتاتوری و پناهندگی انسانهاست و آنها را نیز به کشورهای فقیر پرتاب می کند تا در فقر دست و پا بزنند. بگذارید سفری به کشورهای خاورمیانه کنیم:
عراق- در سال 2005 بیش از1.5 میلیون عراقی آواره شده اند و بنا به گزارش سازمان ملل امسال- هر ماه 40 تا 50 هزار نفر مردم سعی می کنند که به کشورهای همسایه پناهنده شوند و این کشورها نیز تهدید کرده اند که مرزهای خود را بر روی مردمی که از جنگ، خشونت، ترورو فقر گریخته اند خواهند بست.
افغانستان – بیش از 3 میلیون افغانی در پاکستان و ایران پناهنده هستند. و همه شما می دانید که ایران کشوری است که بیش از 100 هزار زندانی سیاسی را اعدام کرده است. و سنگسار زنان، در آوردن چشم و قطع کردن دست از برکات رایج رژیم اسلامی است.
فلسطین – بیش از 4 میلیون فلسطینی در دنیا آواره هستند و همه شما از وضعیت مردم در فلسطین، کشتار و سرکوب فلسطینی ها توسط دولت اسرائیل و جنگ حماس و الفتح مطلع هستید.
دنیا وارنه ای است. ما سازندگان ثروت هستیم اما در فقر دست و پا می زنیم. ما شهروندان دنیا هستیم ولی امکان سفر و جابجایی نداریم . زنان خالق زندگی اند ولی سهم شان از زندگی خشونت و تبعض است. کودکان پر از شور و شادی هستند اما با تنبیه و خشونت فیزیکی و جنسی کودکیشان تباه می شود. این دنیای وارنه را باید تغییر داد و دنیایی شایسته انسان ساخت. بیاید تا دنیای بهتری بسازیم.

محمود احمدی
Mahahmadi@yhoo.com