اعتراض کارگران سایپا علیه اخراج و بیکار سازی!

بنا به خبر دريافتى٬ به دستور بذرپاش مدیر عامل شرکت سایپا٬ قرار است 200 نفر از کارگران قراردادی که قبلا  از کارگران شرکت پارس خودرو بوده اند از کار اخراج شوند. بنا به گفته یکی از مسولین سایپا تاکنون لیست 80 نفره ای از این کارگران تعيین و معرفی شده است. 120 کارگر دیگر نیز در دست بررسی و تعيین برای اخراج اند. هر یک از این کار گران بین 5 تا 15 سال سابقه کار دارند.

لازم به یاد آوریست که شرکت پارس خودرو در چند ماه گذشته بدلیل اختلاس و فساد مالی مدیرانش و همچنین بهانه "عدم سود دهی کافی"٬ در شرایطی که دستمزدهای کارگرانش چندین ماه به تعويق افتاده بود٬ ظاهرا به تعطیلی کشیده شد. تجمع اعتراضی کارگران پارس خودرو را در مقابل شرکت توسط  پلیس ضد شورش به خون کشیدند. دهها نفر از کارگران بازداشت و به اوین منتقل شدند و در نهایت 400 نفر از این کارگران معترض و سرگردان را به سایپا سپردند. شرکت سایپا این 400 نفر کارگر را با سواستفاده از این مشکلات در خط تولید در سخت ترین و پر فشارترین کارها با کمترین دستمزدها به کار گرفته است. حالا جناب بذرپاش که سابقا مشاور احمدی نژاد و از عوامل قاتل و شکنجه گر اطلاعاتی بوده٬ حکم به اخراج این 200 نفر از کارگران و تلاشی و انهدام هرچه بیشتر خانواده های زجرکشیده شان داده است.

در مقابل این کارگران با جمعیتی حدود 400 نفر در روزهای گذشته در مقابل اداره کار کرج دست به اعتراض و تجمع زدند. مسئولان اداره کار٬ که آنها هم از آخور سرمایه داران میخورند٬ ظاهرا مامورانی جهت بررسی اوضاع به سایپا فرستاده اند. نمایندگان اداره کار با یکی منفورترین چهره های ضد کارگری سایپا به نام "حشمت" که مشاور بذرپاش است٬ طی جلسه ای پنهانی پشت درهای بسته تبانی و زد و بند علیه کارگران را پیش برده اند و تا این لحظه اداره کار نیز به کارگران اعلام نموده حق با کار فرماست! شما چکاره اید؟ قرارداد قانونیتان!؟ تمام شده و کسی به شما نیاز ندارد.

"حشمت" عنصر رزل و ضد کارگری با سمت مشاور مدیر کل در سایپا و ایران خودرو و برخی دیگر از شرکتهای خودرو سازیست. "حشمت" نماینده سرمایه داران در اداره کار و بیمه و دادگستری از آنچنان نفوذی برخوردار است که حتی رای صادره این مراکز کارگزار سرمایه داری علیه کارگران توسط خودش تعيین و دیکته میشود. بنا به گفته یکی از کارمندان سایپا حشمت روزی 2 ساعت در سایپا حاضر می شود و ماهی 2 میلیون تومان حقوق می گیرد.

 

مرگ بر جمهورى اسلامى
مرگ بر سرمايه دارى
آزادى٬ برابرى٬ حکومت کارگرى

حزب اتحاد کمونيسم کارگرى

١٠ مهر ١٣٨٧ – ١ اکتبر ٢٠٠٨