گزارش؛
در باره اعتصاب و اعتراض کارگران ايتکو پرس و کارمندان ثبت احوال تهران
کامران پايدار

کارگران ایتکو پرس: این خواست ما نیست !

بدنبال اعتراض و اعتصاب 500 نفر از کارگران سایت یک ایتکو پرس ایران خودرو در روز چهار شنبه هشتم خرداد٬ کارفرما به کارگران وعده بررسی و افزایش دستمزدها را داده بود. حالا با گذشت بيش از سه هفته وقت کشی و سردوانیدن کارگران٬ بلوری مدیر این واحد تولیدی به کارگران اعلام کرده؛ "فقط 3500 تومان به حقوق ها اضافه می شود واگر کسی هم ناراضی است برود و کاری بهتر از اینجا برای خودش پیدا کند!" این توهین و دهن کجی آشکار بشدت خشم کارگران را بر انگیخته است. یکی از کارگران معترض می گفت: من فقط 6 ماه سابقه کار در این خراب شده دارم. در کارگاه تولید رام کارم جوشکاریست. بعلت کار در این فضای بسته و عدم تهویه مناسب و استنشاق انواع  گازهای مسموم٬ دچار عفونت ریه و تنگ نفس شده ام. حالا با این هزینه های پزشکی بالا و گرانی سرسام آور تکلیف من و کارگران امثال من و خانوادهایمان چیست؟ 3500 تومان از هر فحش و توهینی بدتراست. اين خواست ما نيست٬ ما حق واقعی مان را می خواهیم !

سایت یک ایتکو پرس از شرکتهای تابعه ایران خودرو است. در این مرکز بیش از 1000 نفر کارگر قراردادی در شرایط وحشتناک کاری با پایه حقوق 219 هزار تومان مشغول به کارند. اکثر این کارگران بعلت آلودگی و حوادث کار دچار انواع بیماری و نقص عضو هستند .

 

دستمزدهای عقب افتاده کارمندان ثبت احوال تهران !

بیش از 200 نفر از کارمندان و نیروهای خدماتی قراردادی مناطق 6 گانه اداره ثبت احوال تهران و شهرستانهای تابعه این استان٬ دستمزدها و مبالغ مربوط به اضافه کاری فروردین، اردیبهشت و خرداد 87 خود را دریافت نکرده اند. اداره ثبت احوال از آغاز سال جدید قرارداد با این کارمندان را تمدید ننموده و درعین حال ساعت کار این کارکنان را به شدت افزایش داده اند .
 
در روزهای جمعه و تعطیلات این کارمندان باید در محل کار حاضر شوند. در جواب اعتراض کارمندان به وضع موجود٬ قشمی مدیر کل ثبت احوال تهران گفته: ما بودجه نداریم و تابع قانون هم هستیم، کارمندان باید کار کنند. لازم به ذکر است بعلت عدم تمدید قرارداد با کارمندان از طرف ثبت احوال٬ دفترچه های بیمه خدمات درمانی این پرسنل از اعتبار ساقط شده و این کارمندان به لحاظ استفاده از خدمات درمانی و امکانات پزشکی بشدت با مشکل روبرو هستند . *