گزارش٬
دستمزدهای پرداخت نشده کارگران کارخانه چای گلستان!
کامران پايدار

کارگران کارخانه چای گلستان سرانجام پس از اعتراضات مستمر خود در چند روز اخیر موفق شدند دستمزدهای معوق اسفند 86 و فروردین ماه خود را دریافت کنند. اما این کارگران مبالغ مربوط به اضافه کاری اسفند و فروردین و دستمزد اردیبهشت خود را به بهانه های واهی از جمله عدم سود آوری کارخانه دریافت نکرده اند. یکی از کارگران می گفت در چند ماه اخیر به اندازه کوهی از شکایت از جانب کارگران علیه گرامی مالک این کارخانه روی میز اداره کار جمع شده! هیچ کس رسیدگی نمی کند. بعضی وقتها آدم فکر می کنه گرامی و امثال او بیمه امام زمانند!

بنا به گفته یکی از کارگران دراین واحد تولیدی تنها چیزی که اعتبار و حد و مرزی ندارد ساعت کار کارگران است. هروقت بخواهند و لازم باشد کارگر باید کار کند و وقتی هم اضافه کاریت را حساب می کنند شاید یک سوم آنچه را که کار کرده ای به تو بدهند. آن هم با تاخیر و تعویق و هزار بهانه! همیشه به ما می گویند این کارخانه سود دهی ندارد و یکی از علتهای ضرردهیش پرداخت دستمزد به ما کارگران است!

در کارخانه چای گلستان 600 نفر کارگر قراردای سفید امضا با قراردادهای یکماهه مشغول به کارند. پایه حقوق دریافتی این کارگران 220 هزارتومان است و اکثریت این کارگران به همراه خانواده هایشان در آلونک های استیجاری حاشیه و اطراف تهران با کرایه های سرسام آور سکونت دارند. فعالیت این کارخانه در زمینه واردات و بسته بندی انواع مواد غذایی از قبیل برنج، چای، تن ماهی، پسته و حبوبات است. دفتر مرکزی کارخانه در میدان پونک و 2 مرکز تولیدی آن در تهرانسر و میدان شوش می باشد. لازم به ذکر است که گرامی مالک این کارخانه دارنده امتیاز واردات اتومبیل های هیوندا و آزارا از کره جنوبی نیز می باشد.
21/3/87