اخبار کارگری
على طاهرى

اعتصاب 7 هزار کارگر کوره پزخانه
اعتصاب دو روزه بیش از 7 هزار کارگر شاغل در کوره پزخانه های خاتون آباد پاکدشت٬ ورامین و قرچک با افزایش قیمت خشت خام آجر پایان یافت.این اعتصاب گسترده کارگران در اعتراض به قرارداد 7 هزار و 500 تومانی خشت خام آجر بود که توسط اتحادیه انجمن صنفی کوره پزخانه های استان تهران تعیین شده بود. این اعتصاب با دست از کار کشیدن هزاران کارگر دنبال شد. این اعتصاب با افزایش قیمت خشت خام از 7 هزار و 500 تومان به 9 هزار تومان پایان یافت .

شرکت فرینکو
کارگران شرکت فرینکو در پتروشیمی اوره و آمونیاک کرمانشاه در اعتراض به طرح اخراج سرپرست کارگاه و جمع دیگری از کارگران این شرکت٬ دست به اعتصاب زدند. سرپرست کارگاه فرینکو که مدتی نیز در عسلویه نماینده کارگران بوده است بطور مداوم از حقوق کارگران دفاع کرده است و همین امر باعث گردیده تا با اتهام دریافت رشوه از کارگران از طرف مدیریت مواجه شود.

آرتا ماشین
کارگران آرتا ماشین اردبیل جلوی استان داری تجمع کردند. در این تجمع اعتراض آمیز که بیش از 102 کارگر این کارخانه حضور داشتند نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و مزایای کارگران و نیز عدم پاسخ گویی مسئولان نسبت به رفع مشکلات کارگران اعتراض شد. کارگران ضمن مطالبه حقوق معوقه خود خواستار برکناری مدیر کارخانه شدند .

کارگران فولاد گوزین
مطالبات معوقه حدود 20 کارگر باقی مانده این شرکت که تا پیش از این حقوق دی٬ بهمن٬ اسفند٬ عیدی٬ پاداش و حق بن سال 85 و بن سال 86 را دریافت نکرده بودند٬ حقوق فروردین 87 هم اضافه شده است. این کارخانه با داشتن قابلیت تولید قطعات فلزی برای خودروهای سواری از ابتدای سال 85 تعطیل شده و تنها 20 کارگر آن که قرار داد دائم دارند باقی مانده اند .

نساجی درخشان یزد
کارگران شرکت ریسندگی و بافندگی درخشان یزد 12 ماه حقوق٬ مزایا به علاوه بن سال 85 و 86 را از کارفرما نگرفته اند. 125 کارگر رسمی در این واحد ها کار می کنند که از 15 تا 27 سال سابقه کار دارند. این کارخانه 70 سال است تاسیس شده است و اولین کارخانه در استان یزد به شمار می رود اما اکنون مدیران داخلی ریسندگی و بافندگی در خشان یزد در صدد انحلال کارخانه هستند .
***

پایان اعتصاب و تحصن و موفقیت در دریافت دستمزد های کارگران

کشت وصنعت کارون شوشتر
یک ماه از حقوق معوقه هزاران کارگر کشت و صنعت کارون پرداخت شد. کارگران این شرکت هم اکنون بر سر کار خود حاضر شده و خط تولید کارخانه از سر گرفته شده است. طی دو هفته گذشته بیش از 8 هزار کارگر کشت و صنعت کارون در اعتراض به دریافت نکردن حقوق معوقه خود در داخل کارخانه دست به اعتصاب و تحصن زده بودند. قرار است تا چند روز آینده حقوق معوقه کارگران به طور کامل پرداخت شود .

حکم بازگشت به کار کارگران اخراجی مازیران
از سوی هیات حل اختلاف اداره کار نوشهر٬ حکم بازگشت به کار 37 کارگر اخراجی صادر شد. 37 کارگر اخراجی شرکت مازیران چند ماه قبل بدون دلیل از واحد اخراج شدند که آنان نیز در مهلت قانونی به اداره کار نوشهر شکواییه ای را تسلیم کردند که مراحل آن طبق روال قانون کار انجام شد. تعدادی از کارگران این واحد به علت اذیت و فشار کارفرما  تن به بازخرید اجباری دادند و هم چنان فشار کارفرما بر سایر کارگران حکم فرماست .

کارگران قوه پارس با کمک 40 میلیون تومانی 2 ماه حقوق می گیرند
کارگران قوه پارس از این که تجمع و اعتراض های شان تا حدودی نتیجه داده است٬ اظهار امیدواری کرده و گفتند: پس از برگزاری کمیسیون کارگری استان٬ قرار شده 40 میلیون تومان برای پرداخت 2 ماه حقوق کارگران پرداخت شود. کارگران قوه پارس که 72 نفر هستند گفتند: مسئولان استان به مدیریت قوه پارس هشدار داده اند که یا واحد را راه اندازی کند یا هر چه سریعتر نسبت به واگذاری آن اقدام کند. این کارگران از رای زنی برای جذب سرمایه گذار جدید در قوه پارس خبر داده و گفتند هر چه سریعتر امیدواریم این راه اندازی صورت گیرد .

عسلويه
يک مورد ديگر دو اعتصاب در شش ماه گذشته در فازهاى عسلويه است که هرکدام به ۴٠٪ و ٣٠٪ افزايش دستمزد و بهتر شدن شرايط کار و کاهش ساعات کار منجر شده که اخبار آن در همين نشريه درج شده و من از تکرار مشروح آن اجتناب ميکنم.

انچه که بدیهی است یک بخش از مبارزه روزمره و گسترده کارگران تلاش برای احقاق حقوق معوقه از سویی و آماده کردن و زنده نگه داشتن خط تولید کارخانه از طرفی برای تضمین شغلی و مستمری ناچیزشان است. تصویری که امروز بعضا بورژوازی و حتی احزاب اپوزیسیون از مبارزه و اعتراض کارگری می دهند بیشتر شبیه مرثیه ای برای شکست و آگاهانه و نا اگاهانه مرعوب کردن کل طبقه برای مبارزه است. حتی در قسمت اعظم طبقه کارگر در ایران تا آنجا که کارد به استخوان نرسیده باشد خبری از اعتراض نیست چون مقدمتا آن را بی فایده یا بی اثر تلقی می کنند. این جا سه نمونه مشخص کارخانه های مازیران و قوه پارس و کشت و صنعت کارون شوشتر نشان می دهد که اتفاقا این ورق را می توان برگرداند. یا مثال دیگری که می توان اختیار کرد تبلیغ اپوزیسیون برای به میدان آوردن کارگران نفت به صحنه مبارزه طبقاتی است٬ امری که همین امروز دور از چشم ها اتفاق می افتد و اتفاقا دستمزد های بالای کارگران نفت حاکی از وجود این سنت قوی اعتراضی کارگری در دل خود کارگران نفت است. تا آنجا که رژیم هیچ گاه موفق نشده ذره ای از حقوق این کارگران را ضایع کند .

اتفاقا بر عکس این تصویر کمونیسم کارگری باید آینه تمام نمای این تصویر در دل جامعه باشد که مبارزه کارگری اثرگذار است و هر جا که اعتراضی بوده سرمایه دارها دست پاچه برای دامنه دار نشدن اعتراض قضیه را حل و فصل کرده اند. جایی که یک شبه 40 میلیون تومان سرمایه گذار وام بگیرد تا حقوق کارگر را پرداخت کند ریشه در همین اثر بخش بودن مبارزه کارگری حتی در دل نظام جمهوری اسلامی است. سازماندهى کارگران به مبارزه برای احقاق حقوق با نشان دادن مثالهای موفق و روشهاى کارساز و غير فرقه اى یک امر تعطیل ناپذیر و خستگی ناپذیر تمام فعالين جنبش سوسياليستى طبقه کارگر است. *