فشرده اى از اخبار
اعتراضات دانشجوئى، تلاش خانواده ها، حمايتها
کاميار آزادمهر

جنبش دانشجویی در حالی هفته پیش را سپری کرد که فضای دانشگاه های کشور مملو از اعتراض برای رهایی دانشجویان در بند بود. گسترش این اعتراضات به همراه پیگیری بی وقفه و شبانه روزی خانواده زندانیان، همچنین اعلام همبستگی گروه های مختلف کارگری و زنان باعث شد تا حکومت تعدادى از دانشجویان را آزاد کند و وعده ارسال ديگر پرونده ها به "دادگاه" دهد. فقط بايد تاکيد کرد نبايد فشار را از روى رژيم برداشت. تا آزادی بی قید و شرط دانشجویان زندانی تلاش خود را بايد ادامه دهیم. بدون فشار ممتد نميتوان رژيم را وادار به عقب نشينى و آزادى عزيزانمان کرد .
به وقایع دانشجویی در دو هفته گذشته به صورت مرورى ميکنیم؛
دستگير شدگان
*طبق آخرین اخبار رسیده بهروز کریمی و مهدی گرایلو توانستند بعد از چند روز پیگیری بی وقفه خانواده هایشان با آن ها به صورت تلفنی تماس حاصل کرده و از سلامت خود و سایرین خبر دهند . پیام ایشان به خانواده و رفقای خود پایداری و ایستادگی بوده است. علی عزیزی، عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر، پس از گذشت 63 روز بازداشت عصر امروز از زندان آزاد شد. این در حالی است که هنوز بسیاری از خانواده ها نتوانسته اند با بچه هایشان ارتباط بر قرار کنند از جمله علی کلایی یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد که در پی دستگیری های چند وقت اخیر بازداشت شده و بی خبری از وی موجب نگرانی شدید خانواده وی گشته است .
*همچنین دانشجویان آزاد شده نیز در معرض تعرض و بازخواست رژیم قرار دارند و احکامی از قبیل تعلیق و وثیقه های هنگفت برای آن ها در نظر گرفته شده است. از جمله ایشان می توان به تینا حسینی اشاره کرد که به یک ترم تعلیق محکوم شده و دانشگاه از وی خواسته که تمام فعالیت های سیاسی خود را قطع کرده و از هرگونه صحبت با جراید و نشریات و ارتباط با رفقای سابق خویش امتناع ورزد! احتمال می رود چنین تهدیدها و احکامی برای سایر دانشجويان در نظر گرفته شود. اما دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب مشهد اعلام کرده اند در صورت ادامه این روند تمام نیروهای خود را برای اعتراض به میدان خواهند آورد .
*عابد توانچه که آزاد شده بود بار دیگر توسط نیروهای اطلاعاتی دستگیر شد. احتمال  بازداشت دوباره آزاد شده های دیگر نیز در دوره ی فروکش کردن اعتراضات می رود .
*اما مهمترین خبر دانشجویی این هفته مربوط به آرش پاکزاد است که شدیداً تحت شکنجه و بازجویی وحشیانه قرار داشته و همچنین در اعتصاب غذا نیز به سر می برد. وضعیت او بسیار نامناسب ذکر شده و خانواده آرش در طی ملاقاتی(در ماشین!) آثار شکنجه وحشیانه را بر بدن وی دیده اند. آرش پاکزاد از دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب دانشگاه مازندران است که حکم آزادی او صادر شده اما هنوز تحت بازداشت و بازجویی قرار دارد .
از حمايتها
*بیانیه مردم آزادیخواه و برابری طلب مریوان نیز در دفاع از دانشجویان با بيش از ۴٠٠ امضا منتشر شد. در اين بيانيه عنوان شده :
دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب را از زندان آزاد کنید
بیانیه مردم  آزادیخواه و برابری طلب مریوان در باره دانشجویان زندانی
اکنون بسیاری از دانشجویان، این فرزندان آزادیخواه ما بمناسبت تجمع روز دانشجو در دانشگاه های ایران در زندانند. آنها به جرم آزادیخواهی و عدالت طلبی ما مردم ستمدیده در بند و زیر شکنجه اند .
ما امضا کنندگان زیر در کنار دانشجویان و همه خانواده هایشان که شب و روز را در نگرانی و اضطراب بسر میبرند هستیم و همه مردم  شهر مریوان را فرامیخوانیم با امضای خود این صدای اعتراض و همدردی را رساتر کرده و به این وسیله خواهان آزادی فوری دانشجویان در بند شویم.  دانشگاه پادگان نیست، زنده باد آزادی زنده باد برابری !
*در پی اعتراضات هفته قبل به بازداشت دانشجویان چپ جمعی از دانشجویان فارغ التحصیل انجمن اسلامی دانشگاه رجایی بیانیه ای در دفاع از این دانشجویان منتشر کرده اند و خواستار آزادی بی قید و شرط آن ها شدند !
*در دو هفته گذشته شاهد حمايت نیروهای کارگری هم بوديم. به گزارش سایت اتحاد" روز شنبه  فعالین انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه با نصب پارچه نوشته در مقابل دانشگاههای رازی، مامائی و پیراپزشکی، علوم انسانی و آزاد واحد کسری در کرمانشاه از مطالبات دانشجویان حمایت کرده و خواستار آزادی فوری آنها شدند ".
*همچنین کارگران ایران خودرو با انتشار بیانیه و اعلام حمایت از فراخوان 28 دسامبر خواستار آزادی دانشجویان شدند .
* تعدادى از کارگران عسلويه با نصب پلاکاردى از خواستهاى دانشجويان و آزادى آنها حمايت کردند .
اعتراض خانواده ها
*اما از طرف دیگر خانواده های دانشجویان بازداشتی لحظه ای از تلاش برای آزادی عزیزانشان دست بر نداشتند و در روز شنبه 8 دی ماه در مقابل زندان اوین تجمع کرده و خواستار ملاقات با فرزندانشان شدند. نیروهای امنیتی علاوه بر معطل کردن خانواده ها از گرفتن لباس و سایر وسایل شخصی که برای فرزندانشان آورده بودن امتناع کردند. اما تلاش خانواده ها براى آزادى دانشجویان دستگیر شده همچنان ادامه دارد .
*همچنین  دوشنبه 10 دی ماه خانواده ها برای اعتراض مقابل درب سازمان ملل تجمع کردند که با بد رفتاری و ضرب و شتم نیروهای حراستی و سکوت مقامات حاضر در دفتر سازمان ملل مواجه شدند .
*از دیگر اتفاقات اعتصاب غذای دانشجویان دانشگاه اصفهان بوده است که با وعده همکارى ریاست دانشگاه دانشجویان معترض به اعتصاب خود پایان دادند. در طول اين اعتصاب علاوه بر تلاشهاى سرکوبگرانه نيروهاى امنيتى، تعدادى از اعتصاب غذاکنندگان حالشان وخيم و روانه بيمارستان شدند. دانشجویان اصفهان به دلیل تعطیل شدن انجمن اسلامی و صنف دانشجویی به عنوان دو نهاد دانشجویی دانشگاه دست به اعتصاب زدند و خواستار برپایی مجدد این دو نهاد، همچنین لغو احکام کمیته انظباطی، لغو احضارها، و تشکیل صنف نشریات دانشجویی شدند. دانشجويان اصفهان به خاطر درخواست های بسیار رفقای دانشگاه های دیگر مبنی بر پایان دادن به اعتصاب غذا و پیش گرفتن یک راه اصولى و موثر تر به اعتصاب غذای خود پایان داده و طی بیانیه از تمام دانشجویانی که آن ها را حمایت کرده بودند تشکر کردند.
احضارهاى جديد
موج جدیدی از احضارها و حکم های تعلیقی درست در ایام فرجه امتحانات به سوی دانشجویان سرازیر شده که ما سعی می کنیم تا اخبار موثقی از این حمله جدید رژیم در اختیار شما بگزاریم .
*مهدیه گلرو، علیرضا موسوی، امیر یعقوبعلی، نگین فرازمند، عسل اخوان، کوروش جنتی، شیما فرزاد منش به کمیته انضباطی احضار شده ند. لازم به ذکر است مهدیه گلرو، امیر یعقویعلی، نگین فرازمند، عسل اخوان و شیما فرزاد منش ترم گذشته تعلیق و ممنوع الورود بوده و دوره ی محرومیت خود را سپری کرده اند. همچنین علیرضا موسوی که پیش از این به دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بود و تاکنون نیمی از آن را سپری کرده به کمیته انضباطی احضار شده است. خبر ها حاکی از آن است که کوروش جنتی نیز که هفته گذشته حکم یک ترم تعلیق خود را دریافت کرده است جزء احضار شده گان است. سعید فیض الله زاده نیز که دوران تعلیقش به پایان رسیده است همچنان اجازه ورود به دانشگاه و انتخاب واحد را ندارد. مسئولین دانشگاه هیچ جواب قانع کننده ای برای اقدام خود نداده اند و هیچ حکم یا ابلاغیه به وی ارائه نشده است. همچنین سلیمان محمدی دانشجوی دانشگاه علامه نیز ازسوی کمیته انضباطی به دو ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شده است .
*مهدیه گلرو نایب دبیر انجمن منتخب علامه که امروز(سه شنبه) در جلسه کمیته انضباطی شرکت کرده است اتهامات وارده به خود از سوی کمیته انضباطی را بدین شرح اعلام کرد: ایجاد اخلال و وقفه در برنامه آموزشی دانشگاه، ایجاد بلوا و آشوب، تشویش اذهان عمومی، توهین و هتک حرمت به حراست دانشگاه، توهین و هتک حرمت به مسئولین دانشگاه، توهین و هتک حرمت به مسئولین نظام و رهبری و برنامه ریزی تجمعات غیرقانونی در داخل و خارج از دانشگاه. گلرو با اشاره به ممانعت از انتخاب واحد وی در ترم جدید گفت: با وجود اینکه بر طبق منشور حقوق دانشجویی پس از اتمام دوران 2 ترم تعلیق از تحصیل بنده قانونا حق انتخاب واحد در ترم جدید را داشته ام، اجازه ورود به دانشگاه حتی برای دریافت احضاریه جدید کمیته انضباطی را نیافتم به گونه ای که نامه احضاریه را به نگهبانی دانشگاه آورده و در آنجا به من تسلیم کردند .
*همچنین عسل اخوان یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه علامه که امروز(سه شنبه) در جلسه کمیته انضباطی شرکت کرده است اتهامات وارده به خود را: حضور در تجمع غیرقانونی، رهبری و هدایت دانشجویان در تجمعات غیرقانونی، شعارگویی و توهین به مسئولین نظام و دانشگاه، اخلال و ایجاد وقفه در برنامه و نظم دانشگاه، ایجاد بلوا و آشوب و تشویش اذهان عمومی، نشر اکاذیب و توهین و هتک حرمت مسئولین دانشگاه و شرکت در تجمع غیرقانونی در دانشگاه پلی تکنیک و درگیری با نگهبانان این دانشگاه عنوان کرد .
*يك فعال دانشجويي دانشگاه شاهرود از صدور حكم كميته‌ انضباطي و هم‌چنين احضار چند فعال دانشجويي به كميته‌ انضباطي اين دانشگاه خبر داد
*تعدادي از دانشجويان دانشگاه ياسوج به علت اعتراض به آنچه ضرب و شتم يك فعال دانشجويي دختر در دانشگاه مي‌خواندند، به كميته انظباتي احضار شدند .
*کمیته انضباطی دانشگاه باهنر کرمان 7 تن از دانشجویان فنی و مهندسی این دانشگاه را مجموعه به 14 ترم تعلیق از تحصیل با احتساب سنوات محکوم کرده است. این دانشجویان از دست اندرکاران برگزاری مراسم جشنی با مجوز دانشگاه بوده اند که به دنبال برگزاری مراسم، مورد اعتراض برخی نهادهای بیرون از دانشگاه قرار گرفته است. کمیته انضباطی دلیل محکومیت این دانشجویان را "توهین به مقدسات ملی و میهنی" دانسته است .
* 10 دانشجوی دانشگاه بوعلی همدان به دنبال تجمعات دانشجویی نیمه آذر ماه در این دانشگاه به کمیته انضباطی احضار شده اند. امین نظری، سیاوش حاتم، رضا جعفریان، پوریا شریفیان، ساسان منبری، سیروس محمدی، وهاب کریمی نژاد، مهدی جمالوند، محمد صیادی و فاطمه معصومی احضار شدگان به کمیته انضباطی هستند که برخی از ایشان برای سومین بار در ترم جاری به این کمیته احضار شده اند .
خاکسپاری "شهیدان گمنام" در صحن دانشگاه
اما خبر دیگر از سر گیری خاکسپاری "شهیدان گمنام" در صحن دانشگاه است. دفن کردن "شهدای گمنام" که تا به حال در دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی شریف با اعتراضات گسترده دانشجویی و درگیری انصار حزب الله با دانشجویان صورت گرفته است، این بار می خواهد قبرستان را برای دانشجویان دانشگاه بهشتی به ارمغان بیاورد! اينها فکر ميکنند دانشگاه قبرستان است !
مسئول بسیج دانشگاه بهشتی در ادامه این خبر گفته است: "در مراسم خاکسپاری این سه شهید گمنام که در ماه محرم انجام خواهد شد، مسئولان وزارت علوم، نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، بسیج، مسئولان دانشگاه و اعضای تشکل‌های دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی حضور خواهند داشت". این عضو بسیج اعلام زمان دقیق خاکسپاری شهدا در دانشگاه را به هفته آینده موکول کرد. خانی‌زاد در پایان گفت: "این شهدا در محل یادواره شهدا در کنار مقبره امامزاده‌ای که در دانشگاه شهید بهشتی مدفون است، به خاک سپرده خواهند شد ".
آخرین اخبار از بازداشت شدگان
روزبه صف شکن- تعداد تماس با خانواده : 5 بار- محل نگهداری : بند 209
الناز جمشیدی- تعداد تماس با خانواده : 2 بار- محل نگهداری : بند 209
مهدی الهیاری- تعداد تماس با خانواده: 1 بار- محل نگهداری: بند 209
انوشه آزادبر- تعداد تماس با خانواده : 4 بار- محل نگهداری: بند 209
نسیم سلطان بیگی- تعداد تماس با خانواده: 2 بار- محل نگهداری: بند 209
کیوان امیری الیاسی- تعداد تماس با خانواده: 2 بار- محل نگهداری: بند 209
علی سالم- تعداد تماس با خانواده: 1 بار- محل نگهداری: بند 209
میلاد عمرانی- تعداد تماس با خانواده: 1 بار- محل نگهداری: بند 209
هادی سالاری- تعداد تماس با خانواده:1 بار از سوی بازجوی پرونده - محل نگهداری: بند 209
محسن غمین- تعداد تماس با خانواده: 1 بار- محل نگهداری: بند 209
امیر آقایی- تعداد تماس با خانواده: 2 بار- محل نگهداری: بند 209

دیگر مقالات از کامیار آزادمهر