بیانیه 16 آذر دانشگاه مازندران
به نام انسان، عدالت و آزادی

در چند روز گذشته شاهد وقایعی بودیم که به جرأت می توان گفت نظیر آن ها را در دهه ی دهشتناک ۶۰ می توان یافت. در پی اعلام برگزاری مراسم ۱۶ آذر و سپس تغییر تاریخ آن، ۵ نفر از بهترین رفقای ما در دانشگاه مازندران با شیوه های وحشیانه ای بازداشت شده و خانه هایشان مورد تفتیش قرار گرفت که بازداشت سه تن از این دانشجویان با اتهامات وقیحانه ی منکراتی صورت گرفته است: حامد محمدی، بهرنگ زندی، میلاد معینی، آرش پاکزاد و حسن معارفی.
در تهران نیز از چندین روز پیش از برگزاری مراسم، دستگیری دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب آغاز شد، به گونه ای که تا لحظه ی شروع تجمع در روز ۱۳ آذر مقابل دانشکده فنی دانشگاه تهران، بیش از ۲۰ تن از دانشجویان چپ با شیوه های مختلف بازداشت شده بودند. وقاحت نیروهای امنیتی به همین جا ختم نشد بلکه طی اقدامی بی سابقه، پس از پایان تجمع نیز در محوطه ی دانشگاه اقدام به تعقیب و دستگیری تعدادی از دانشجویان کردند. بدین ترتیب تا این لحظه تعداد ۲۹ نفر از دانشجویان چپ دانشگاه های تهران، مازندران، اهواز و شیراز ربوده و بازداشت شده اند که بنا به گفته ها، اکثر دانشجویان بازداشتی در تهران در بند ۲۰۹ (بند اطلاعات) زندان اوین به سر می برند.
ولی این بار هم دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی در محاسباتش دچار اشتباه شده است. نه تنها مراسم ۱۶ آذر امسال هم با قدرت هر چه تمام تر برگزار شد، بلکه شهرهای زیادی از سراسر ایران به صحنه ی تجمعات باشکوه دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب در بزرگداشت ۱۶ آذر و حمایت از دانشجویان زندانی تبدیل شد. بدین ترتیب دانشگاه های تهران، تبریز، شیراز، کرمانشاه، سنندج، مشهد، اصفهان و امروز مازندران همبستگی خود را با یک دیگر و حمایت خود را از دانشجویان زندانی اعلام کرده و فریاد زدند که تا آزادی تمام رفقای در بندمان از پای نخواهیم نشست.
امروز جامعه ی ایران در شرایطی ویژه و بحرانی به سر می برد. سایه ی شوم حمله ی نظامی به ایران همچنان بر سر طبقات تحت ستم سنگینی میکند و این خود بهانه ای است برای سرکوب تام و تمام کوچک ترین ندای آزادی خواهی و برابری طلبی در هر نقطه ای از ایران، خواه این ندا برخاسته از دانشگاه باشد، خواه کارخانه ها و یا ....
جالب این جاست همین دولتی که این روزها این چنین دست به سرکوب گسترده می زند، در ماه های آینده انتخاباتی در پیش دارد که قرار است همچون تمام دفعات پیشین تعدادی از مهره های همیشگی خود را همچون غذای گندیده ای که انگار مجبوریم بخوریم پیش روی مردم ایران بگذارد که بالاجبار باز هم تعدادی دست نشانده ی دیگر بر گرده ی مردم ستم دیده ی ایران سوار شوند. ولی این بار دیگر به راستی شعار پوسیده ی "انتخاب از میان بد و بدتر" جواب خشم مردم ایران را نمی دهد. تحریم فعالانه ی انتخابات پیش رو تنها آلترناتیو ماست.
بدین وسیله ما دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب دانشگاه مازندران اعلام می داریم که بازداشت تعدادی هر چند زیاد از رفقایمان نه تنها ما را در ادامه ی راهمان دلسرد و ناامید نمی کند، بلکه انگیزه ای است قدرتمند برای ادامه ی مبارزاتمان در راستای تحقق هدف نهایی مان یعنی استقرار آزادی و برابری در سرتاسر جهان.
دانشجويان دانشگاه آزاد كرمانشاه هم به جمع آزادي خواهان و برابري طلبان پيوستند
بیانیه دانشجویان دانشگاه آزادکرمانشاه
به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو
شانزدهم آذر ماه نماد بیداری دانشگاه در برابر حاکمان و یادآور استبدادستیزی فرزندان ملت است. دانشجو سکاندار هدایت و رهبری لایه‏های زیرین اجتماع در زمینه‏ی فکر و اندیشه بوده و نام دانشجو همواره با اندیشه، انتقاد و اعتراض گره خورده‏است. ما دانشجویان اعلام می‏داریم فصل جدیدی در تاریخ دانشگاه در این مرز و بوم آغاز شده‏است. اقدامات کودتاگونه‏ی فرهنگی و حتی نظامی و ایجاد جو خفقان و بازداشت و سرکوب نتوانسته‏است دانشگاه را به مکان مورد نظر حاکمیت تبدیل سازد و امروز دانشجو بیدارتر از همیشه، استاده بر پای خود برای خواسته‏های خود و خلق خود فریاد سر می‏دهد. آگاهی دانشجو از این حقیقت که او بخش مهمی از جنبش رشد و تکامل اجتماعی جامعه بوده و در ارتباط و هم‏سرنوشتی با دیگر جنبش‏های پیشروی اجتماع است، دانشجو را در صف اول مبارزه قرار داده و به عنوان متحد مبارزات کارگران، زنان و توده‏های ستمدیده مطرح می‏کند. دانشجو امروز با آگاهی از این حقیقت و با اعلام اینکه آینده را تنها با دست خود و بر شانه‏های ملت، و نه با ذره‏ای اعتماد به لایه‏های قدرت داخلی و خارجی خواهد ساخت، خواسته‏های خود را به شرح زیر دنبال می‏کند:
1- دانشگاه آزاد اسلامی نماد شکست خوردگی اقتصاد بازار و واهی بودن وعده‏ی آزادی و دموکراسی از طریق مشارکت مالی در اداره‏ی دولت است. دانشجویان ضمن مخالفت با نحوه‏ی اداره‏ی سیستم بوروکراتیک دانشگاه آزاد و همچنین اعلام مخالفت جدی با دخالت دولت در اداره‏ی آن، خواستار کناره‏گیری هیأت حاکمه‏ی این امپراتوری و اداره‏ی مجموعه‏ی دانشگاه به‏صورت شورایی و زیر نظر شوراهای منتخب متشکل از دانشجویان هستند.
2- ما دانشجویان ، نسبت به سیستم بوروکراتیک اداره‏ی دانشگاه‏ها و نیز شیوع فساد اداری و سوءاستفاده از قدرت در آن هشدار داده و با بیان آنکه حوادث دانشگاه رازی هرگز از یاد ما نمی‏رود، نسبت به آنچه در دانشگاه می‏گذرد اعلام آگاهی می‏کنیم.
3- ما دانشجویان نسبت به فضای شبه نظامی و امنیتی دانشگاه‏ها و حضور نظامیان و شبه نظامیان مرتبط با نهادهای بی‏ربط با دانشگاه در این محیط به بهانه‏های نخ‏نما و کلیشه‏ای مخالفیم و خواستار حفظ مصونیت دانشگاه هستیم.
4- ما دانشجویان نسبت به تفکیک و تبعیض جنسیتی حاکم در محیط دانشگاه، توهین و هتک حرمت دانشجو و تجاوز به حریم شخصی دانشجویان به شدت معترضیم و هیچ کس را در مقامی که مجاز به سلب آزادی انسان‏ها و تهدید و توهین به ما باشد نمی‏بینیم.
5- ما دانشجویان نسبت به فضای بسته‏ی فکری حاکم در دانشگاه معترضیم و دانشگاه و هیأت حاکمه را که از پول دانشجو تغذیه می‏شوند در صلاحیت ایجاد محدودیت برای فکر و اندیشه‏ی دانشجو نمی‏دانیم. ما خواهان بیان آزادانه‏ی افکار و اندیشه‏های خود در محیط دانشگاه هستیم.
6- ما دانشجویان نسبت به شهریه‏ی پرداختی به شدت معترضیم و خواستار متناسب شدن این مبلغ با امکانات واحدهای آموزشی و سطح علمی آن می‏باشیم.
7- ما دانشجویان خواهان آزادی فوری و بی‏قید و شرط کلیه‏ی دانشجویان زندانی و اسیر، بویژه دانشجویان دانشگاه پلی‏تکنیک، دانشگاه تهران و دانشگاه رازی کرمانشاه هستیم.
8- ما دانشجویان خود را همبسته‏ی همیشگی طبقه‏ی کارگر و جنبش زنان می‏دانیم. ما از مطالبات کارگران به شدت دفاع کرده و نیز خواهان لغو قوانین ضد زن و رفع هرگونه تبعیض جنسی و محدودیت بر علیه زنان هستیم.
9- ما خواهان برچیده شدن سیستم کمیته‏های انضباطی و لغو کلیه‏ی احکام هستیم و دانشگاه سرمایه‏مدار را در صلاحیت رسیدگی به چنین مواردی نمی‏دانیم.
10- ما دانشجویان ضمن اعلام بیزاری از نظام سلطه‏ی جهانی و اعلام امپریالیسم به عنوان دشمن شـماره یک ملت‏های جهان سوم، با هرگونه دخالت خارجی، اعم از نظامی و یا به صورت تحریم‏های اقتصادی و صدور قطعنامه‏های تهدیدآمیز از سوی سازمان دول به شدت مخالف بوده و خواهان برقراری صلح در تمام جهان هستیم.
امروز دانشگاه سنگری برای پاسداری از حقوق و آزادی‏های ملت است، تا رسیدن به خواسته‏های مردم، هر روزمان روز دانشجوست.