کارکنان شرکت تولیدی نادران لاهیجان
یکماه دستمزد معوق!

بیش از 10 روز از پایان مرداد ماه می گذرد اما خبری از پرداخت دستمزدهای بیش از 35 نفر از کارگران زحمتکش شرکت تولیدی نادران لاهیجان نیست. یکماه کار، از اول صبح تا آخر شب در ازای ماهی 300 تا 400 هزار تومان ولی جناب نادری مدیر و مالک شرکت از قرار هنوز به پرداخت همین دستمزدهای اندک و ناچیز هم رضایت نمی دهند.

یکی از کارگران میگفت: در اینجا قرارداد کاری، ساعت کاری و ...هیچ معنا و مفهومی ندارد. اول صبح که پایت را اینجا می گذاری دیگر انسان نیستی بلکه برده مطلقی هستی که فقط باید با تلاش و کار زیاد مطیع و امر بردار باشی. ظاهرا ساعت کاری ما تا 5 عصر است اما کدام 5 عصری است که به 10 شب هم نرسد؟ برای اوقات نهار، برای دستشویی رفتن و در تمام لحظات تو را می پایند و تحت کنترلی تا مبادا چند دقیقه در گوشه ای بنشینی و استراحت کنی. مدام باید در حال کار باشی اگر چند لحظه ای بیکار باشی بهتره وانمود و تظاهر به کار کنی چون با دوربین های مداربسته فورا کشفت میکنند! و فردا هم اخراج از کار. این از شرایط جهنمی کارمان، این از دستمزدهایمان و این از کرم و حاتم بخشی جناب نادری که حاضر نیست همین اندک دستمزدها را هم سر وقت بپردازد. تا می گوئیم دستمزد با هزار آیه و قرآن و آه و ناله میگوید ندارم و نیست. دست آخر با کلی منت و رجز خوانی میفرمایند بیا 50 یا 100 هزار تومان مساعده بگیر. این که نشد زندگی، من زن و زندگی و خانواده دارم. بخاطر بی پولی و همین مشکلات که توان پرداخت اجاره خانه را نداشتم مجبور شده ام خانواده ام را به روستای شیر جوپشت منتقل کنم. جایی که هیچگونه امکاناتی برای یک زندگی حداقل هم نیست. از شیر جوپشت تا لاهیجان یک ساعت راه است. فقط ماهی 100 تا 150 هزار تومان کرایه ایاب و ذهاب خودم است. علاوه بر این قرض و بدهکاری و اجاره خانه٬ این گرانی و بدبختی هم هر روز بدتر ميشود... این زندگی نیست٬ این جهنم حکومت اسلامی است.

شرکت تولیدی نادران واقع در لاهیجان با بیش از 35 نفر کارگر روزمزد و قراردادی با قراردادهای 3 تا 6 ماهه و دستمزدهای 389 هزار تومانی مصوب قانون کار حکومت اسلامی سرمایه داران و ساعت کاری اسمی از 7 صبح تا 5 عصر اما تا 10 شب تولید کننده انواع کیک و کلوچه و شیرینی می باشد.

 

مرگ بر جمهوری اسلامی!
آزادی٬ برابری٬ حکومت کارگری!
زنده باد جمهوری سوسیالیستی!

حزب اتحاد کمونیسم کارگری
١٢ شهريور ١٣٩١ – ٢ سپتامبر ٢٠١٢