گزارش مراسم يادبود مراسم
دهمين سالگرد درگذشت منصور حکمت

شنبه ۷ ژوئیه ۲۰۱۲، بدعوت بنیاد منصور حکمت، مراسم گرامیداشت منصور حکمت بمناسبت دهمین سالگرد درگذشتش در محیطی گرم و رفیقانه و پر شور و احساس در هایگیت، لندن، برگزار شد. خانواده، رفقا و دوستداران منصور حکمت ابتدا در پارک واترلو، جنب گورستان هایگیت گرد آمدند و سپس جمعی بدرون گورستان و بسوی تندیس منصور حکمت براه افتادند. سبد گل های زیبا و شاخه های رز بر پای تندیس گذاشته شد. در این روز گویی هوا نیز با احساسات غالب در میان دوستدارانی که جمع شده بودند تا یاد این انسان بزرگ را گرامی دارند، همنوایی می کرد؛ گاه ابر گاه باران و در این میان لحظاتی که آفتاب می درخشید٬ فضایی زیبا و پر  احساس  بر یادبود منصور حکمت حاکم کرده بود.

ابتدا آذر ماجدی سخنانی در یاد منصور حکمت ایراد کرد. آذر ماجدی از شرکت کنندگان در مراسم و رفقای کارگر و کمونیست و دوستداران منصور حکمت که از ایران سبدهای گلی را به یادبود او تقدیم کرده بودند، قدردانی نمود. سپس علی جوادی سخنرانی کوتاهی بیاد منصور حکمت ایراد کرد. پس از گذراندن زمانی در کنار تندیس منصور حکمت، شرکت کنندگان به مقبره مارکس رفتند و شاخه گل هایی در پای تندیس او قرار دادند. آنگاه همگی بسوی سالن تجمع رهسپار شدند .

علاوه بر خانواده، حزب اتحاد کمونیسم کارگری، سازمان آزادی زن و مبارزان کمونیست، سبدهای گلی از جانب رفقای کارگر و کمونیست از ایران به یادبود منصور حکمت تقدیم شده بود: محافل کارگری از فازهای دهگانه پارس جنوبی، ماشین سازی اراک، فازهای ۹ ، ۱۰ ، ۱۱و فازهای ۱۴ تا ۱۷؛ محافل کارگری از پتروشیمی کاویان، پتروشیمی سنندج، پتروشیمی تبریز، پتروشیمی اراک؛ محافل کارگری نیروگاه برق تهران، ذوب آهن اصفهان، پالایشگاه نفت اصفهان، پالایشگاه بندر عباس؛ محافل کارگران فصلی و کارگران ساختمانی در دماوند؛ محافل کارگری آجرپزی ورامین و آجرپزی تبریز و کمیته اعتصاب سنندج. همچنین مادری که چند فرزند کمونیست خود را از دست داده است، سبدگلی بیاد منصور حکمت، تحت نام "مادر عزیزان" تقدیم نمود .

محفلی از کارگران رادیکال سوسیالیست از صنعت نفت و گاز بهمراه سبد گل این جمله را در گرامیداشت منصور حکمت نگاشته بودند: "اگر چه هر روز یادت را با مبارزه گرامی میداریم اما نبودنت را بیشتر از هر زمانی احساس میکنیم." جمعی از دوستداران منصور حکمت در  سنندج، پیرانشهر، مهاباد، اشنویه و ارومیه در چند جمله کوتاه بر سبد گلی زیبا یاد منصور حکمت را گرامی داشتند: "در دهمین سالگرد منصور حکمت عزیز یاد او را گرامی می داریم. ما کادرهای جنبش کمونیسم کارگری در این شرایط حساس و نابسامان در ایران تحت حاکمیت رژیم اسلامی، پرچم کمونیسم مارکس و منصور حکمت را برافراشته نگاه می داریم".

تعدادی از کادرهای حزب اتحاد کمونیسم کارگری، کامران پایدار، نوید رزگاری، منصور عزیزی و سیامک مرادی نیز سبد گلی به یاد او تقدیم کرده بودند. منصور عزیزی در یاد منصور حکمت اعلام کرده بود: "وجود جنبش کمونیسم کارگری را کسی نمی تواند انکار کند. اما حزب قوی منصور حکمت جایش خیلی خالی است. حزب قوی کمونیست کارگری که امید نسل ما بود. یادت را گرامی میداریم. هر ساله در محافل و جمعهای خودمان با دلواپسی به این فکر می کنیم آیا پیروزی کمونیسم بدون حکمت امکان پذیر است یا باید چندین نسل دیگر تلاش کرد تا روزنه ای برای پیروزی کمونیسم باز شود؟ "

سیامک مرادی این جملات را در یاد منصور حکمت نگاشته بود: "در گرامیداشت دهمین سالگرد منصور حکمت عزیز تجدید پیمان میکنیم و اعلام میکنیم که حزب منصور حکمت، حزب اتحاد کمونیسم کارگری، محکم پرچم رادیکالیسم را برافراشته است. این روزنه ای است برای ما کادرهای این جنبش. زنده باد منصور حکمت! گرامی باد یاد رهبر جنبش کمونیسم کارگری"!

در سالن، پس از صرف ناهار، مریم کوشا مراسم را با قرائت پیام رفقای ابتکار کمونیست کارگری بزبان انگليسى آغاز نمود. سپس آذر ماجدی کوتاه در مورد منصور حکمت، شخصیت منحصر بفرد و دوست داشتنی و جایگاه او سخن گفت. بعد از آن فیلمی که از زندگی و سخنرانی های منصور حکمت توسط بنیاد منصور حکمت تهیه شده بود، به نمایش گذاشته شد. آنگاه تعدادی از شرکت کنندگان در سالن در مورد منصور حکمت صحبت کردند. یوران گوستافسون، رهبر کارگری کمونیست از استکهلم در مورد تاثیری که از منصور حکمت پذیرفته بود سخن گفت. یدی کریمی پیام مبارزان کمونیست را قرائت کرد. سپس رفقا سعید آرمان، فرشید آریان، هما ارجمند، رئوف افسایی، احمد بابایی، جلیل بهروزی، علی جوادی، سیاوش دانشور، آزاد زمانی و پروین کابلی هر یک از زاویه متفاوتی بر جایگاه منصور حکمت در جنبش کارگری و کمونیستی، بر نقش تاریخساز او در جنبش کمونیستی از انقلاب ۱۳۵۷ تا زمان مرگ، بر بصیرت و قدرت سیاسی - تئوریک او تاکید کردند. برخی به خاطرات شخصی اشاره کردند؛ برخی دیگر بر جایگاه تعیین کننده حزبی که ساخت و متاسفانه پس از مرگش از هم پاشیده شد و لزوم تقویت انسجام و وحدت صفوف جنبش کمونیسم کارگری و احیاء قدرت سیاسی - حزبی کمونیسم کارگری تاکید گذاشتند. در پایان آذر ماجدی یکبار دیگر از کلیه شرکت کنندگان و رفقایی که سبدگل هایی در گرامیداشت منصور حکمت تقدیم کرده بودند، تشکر کرد. او نیز بر لزوم و اهمیت تحکیم و تقویت انسجام و اتحاد صفوف کمونیسم کارگری تاکید گذاشت .

مراسم یادبود منصور حکمت ساعت ۸ بعد از ظهر در فضایی بسیار رفیقانه، گرم و پرشور، در حالیکه همه جای خالی این لیدر بزرگ کمونیسم کارگری را در اعماق وجود خویش احساس میکردند، خاتمه یافت.

بنیاد منصور حکمت
۱۵ ژوئن ۲۰۱۲