کارگران مهماندار قطار انديمشک تهران٬
کارگران مسکن مهر٬ کارگران احیا صنعت

وضعيت کارگران مهماندار قطار انديمشک تهران
در این بخش یعنی مهمانداری و خدمات راه آهن خبری از کارگر زن نیست. همه مرد هستند. صدها نفر در این بخش استخدام هستند. از کارگرانی که قطار را تمیز می کنند تا مهمانداران و آشپزها و کارگرانی که مسئول برق و سیستمهای درونی قطار هستند. این کارگران همگی در استخدام شرکت "رجا" یعنی راه آهن جمهوری اسلامی هستند. ماهها میگذرد و خبری از حقوق کارگران نیست و کارفرما مرتبا کارگران را سر می دواند. نه خبری از تشکل است و نه خبری از نماینده ای که خواستهای کارگران را دنبال کند. شرایط کاری کارگران بطوری است که 48 ساعت کار میکنند. یعنی از جنوب ایران راه می افتند تا تهران و برگشت بطور متوسط دو شبانه روز به طول می انجامد. قطار كه حركت ميكنه اينها با قطار ميرن به سمت مقصد.  قطار بعدازظهر از جنوب حركت ميكنه و فردا صبح به تهران ميرسه. بعد بعداظهر همانروز دوباره از تهران حركت ميكنه و فردا صبح دوباره به جنوب ميرسه. يعنى دو شب و يك روز  سر كار هستند. بدون استراحت!

حقوق اين کارگران جزئى و در حد همون حقوق حداقل ٣٠٣ هزار تومانى است. پارسال شش ماه حقوق معوقه داشتند. راننده ها همه در استخدام راه آهن هستند و حقوقشون رو هنوز كه هنوزه هر چند ماه يكبار ميدهند. ولى مهمانداران قطار مشكل زياد دارند. کارگران اين بخش عموما بشدت ناراضى و معترض هستند. تا حالا هيچ جا از اين کارگران گزارش نداده اند.

کارگران مسکن مهر  
اخیرا پروژه های ساختمان سازی در شهر تبریز به اسم مسکن مهر راه افتاده است. اسم مجتمع مسكونى باقرالعلوم است که به پروژه مسکونى ٢۴٠ واحدى باقرالعلوم – مسکن مهر- مشهور است. پيمانكار آن شركت آذربايجان كوثر وابسته به سپاه پاسداران است. منظور از اين تاکيد اين نيست که اگر پیمانکاران دیگر بودند مثلا خیلی "انسانی" تر برخورد می کردند. مذهب همه این پیمانکاران دفاع از سرمایه خودشان است. حالا یک روز در خدمت احمدی نژاد هستند یک روز در خدمت رفسنجانی. اینها فقط سود و سرمايه تلمبار ميکنند. کارگر هم که بجز نیروی کارش چیزی ندارد٬ در این اوضاع درهم ريخته سیاسی – اقتصادی٬ نیروی کارش را به حراج گذاشته است .

در این بخشهای ساختمان سازی ميتوانى تصویری وحشتناک از کودکان 12 ساله تا پیرمردهای 70 ساله را ببینی. بحز تعداد محدودی که قرارداد دارند مثل متخصصین جوش کاری و برق و لوله کشی٬ بقیه بدون قرارداد و بدون بیمه هستند . کارگران روزمزدی که حتی از برخورداری لباس ایمنی برای کار بی بهره هستند . کار شاق یکطرف قضیه است. از طرف دیگر از جانب این پیمانکارن اشخاصی استخدام شدند که مرتب می آیند و دستور میدهند. گاها کارگران را به رقابت با همديگر میکشند و گاها بی شرمانه و با به تمسخر گرفتن کارگران غرورشان را می شکنند . اينجا اردوى بردگى است.

شايد باورش سخت باشد اما تیرچه های آهنی دویست کیلوئی که معمولا با چرثقیل جابجا ميشود با نیروی کار ارزان کارگران جابجا میشود. برای بلند کردن این تیرچه های سنگین از شانه هاى کوچک کودکان استفاده میشود. بطور روتین اینجا "سوانح در محیط کار" کارگران را برای همیشه بیکار و یا در بهترین حالت برای مدتی بیکار میکند. نه قراردادی هست٬ نه بیمه ای و نه خدمات درمانی. سرنوشتی نامعلوم در انتظار هزاران کارگر مسکن مهر است . اين است انسانيت بورژوازى.

کارگران احیا صنعت
در گزارشات قبلی از وضعیت کارگران احیا صنعت در شهر سنندج خبر دادیم که کارفرما کارگران را اخراج و بدون هیچ حقوق و مزایائی این کارگران بیکار شدند. قریب به اتفاق کارگران چندین سال سابقه کار دارند. در پی اعتراضات کارگران به وضعیت کار و معیشتی و حقوقهای معوقه شان کارفرما اعلام ورشکستگی کرد و همه کارگران این کارخانه را اخراج نمود.

ماه گذشته کارخانه احیا صنعت مجددا شروع به تولید کرده است و در دو شیفت صبح و بعدازظهر کارخانه مشغول به کار است. کارفرما کارگران را مجددا استخدام کرده است. لازم به ذکر است این کارگران قراردادهای کارشان 28 روزه است تا هر لحظه دست کارفرما برای اخراج کارگران باز باشد. کارفرما تاکنون از دادن حقوقهای معوقه و طلبهاى سابق کارگران خودداری کرده است. کارگران تلاش دارند که حقوقهای معوقه خود را از حلقوم این مفتخور سرمايه دار بیرون بکشند.

 

مرگ بر جمهوری اسلامی!
آزادی٬ برابری٬ حکومت کارگری!
زنده باد جمهوری سوسیالیستی!

حزب اتحاد کمونیسم کارگری
٢ تير ١۳۸۹ – ٢٣ ژوئن ۲۰١۰